Çanakkale Seramik Müzesi Açıldı

09 Kasım 2013

Çanakkale Seramiklerinin bugüne ve gelecek nesillere ulaştırılması, tescilli bir mekanda sergilenmesi adına Cevatpaşa Mahallesi Kaya Sokakta bulunan ve 1904 yılında inşa edilen Er Hamamı, yapılan restorasyonun ardından Çanakkale Seramik Müzesi olarak yeniden hizmete açıldı. Açılış kapsamında gerçekleşen, Seramik Sanatçısı Güngor Güner’in “50 yıllık seramik serüveninden bir kesit” sergisi ilgi gördü.

8 Kasım Cuma günü düzenlenen bir törenle açılışı yapılan Çanakkale Seramik Müzesi yoğun ilgi gördü. Katılımcılar tarihi hamamın dokularını ve sergilenen seramik eserleri ilgiyle inceledi. Açılışta bir konuşma yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kentte bir seramik müzesi ihtiyacının her zaman dile getirildiğini hatırlattığı konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Kentimizin isteğiydi. Güzel bir çalışma oldu. Bence keyifli bir mekan oldu. İçeride hamamın banyo kısmı mermer kaplı. Burada mermerle seramiğin bir buluşması oldu. Hamamda o zaman askerlerin ne malzemeleri var? Takunya, peştamal… Burası bahriyelilerin hamamı. Onları da yaşatmaya çalıştık. Burasının hamam olduğu belli ama o havayı fotoğraflar ve kıyafetlerle bezedik. İçeride hem eski Çanakkale seramikleri var hem de çağdaş sanatçıların sergisi var. Üst katı sergi alanı. Toplantı salonları var. Yaşayan bir müze olmasını istedik. Fonksiyonel bir bina.”

Er Hamamından Seramik Müzesine Yolculuk Hikayesi
Er Hamamı’nın Seramik Müzesi ve Atölyesi olarak kullanımına yönelik çalışmaların hikayesini Proje Danışmanı Ö. Bahattin Köylü, Proje Müellifi Aylin Atilla Yürükçü ve Proje Koordinatörü Cevat İnce’nin kaleminden sayfalarımızda okuyabilirsiniz: Er Hamamından Seramik Müzesine Yolculuk Hikayesi

[Fotoğraf: Mimar İsmail Erten / Facebook]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir