Çanakkale SGK’dan Af Çağrısı

02 Ekim 2014

Çanakkale SGK İl Müdürü Basri Tümsek, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6552 sayılı Kanun ile sigorta primlerinden idari para cezalarına kadar birçok borca yapılandırma imkanı getirildiğini duyurdu.

TBMM’de kabul edilen torba yasası ile Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6552 sayılı Kanun hakkında Çanakkale SGK İl Müdürü Basri Tümsek bir açıklama yaptı. Peşin ödeme yolunu seçen borçlular, borç aslı (idari para cezası alacakları için % 50’si) ile bu borçlara ödeme süresinin bittiği tarihten 10 Eylül 2014 tarihine kadar TEFE/ÜFE/Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınmak suretiyle hesaplanan tutarın tamamını en geç 2 Şubat 2015 tarihine kadar ödeyebilecekler. Gelir testinden kaynaklanan genel sağlık sigortası prim borçları için son ödeme tarihi ise 1 Haziran 2015. Eğer borçlular peşin ödeme yolunu seçmezlerse prim borçlarını taksitle de ödeyebilecekler. Bu durumda borçların, ikişer aylık süreler itibariyle 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitte ödenmesi mümkün bulunmakta. Yani borçlular borçlarını en fazla 36 aylık bir süre içinde ödeyebilecekler. Tümsek’in konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

“Bilindiği üzere, 11/9/2014 tarihli ve 29116 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6552 sayılı İş Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması İle Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanuna istinaden Kurumumuz alacakları yeniden yapılandırılmaktadır.Kurumumuz alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin bu düzenlemeden tüm ilgililerin yararlanabilmesi ve azami faydanın sağlanabilmesi için söz konusu uygulamanın kamuoyuna duyurulması ve bu konuda sigortalılarımızın bilgilendirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda, 5510 sayılı Kanunun dördüncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında (Bağ-Kur) sigortalı olanların, mevcut prim borçları ile bu borçlarını yapılandırmaları halinde ödeyecekleri taksit tutarlarının bilgilendirme amaçlı olarak görüntülenmesine imkan sağlayan program hizmete açılmıştır. 5510 sayılı Kanunun dördüncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında (Bağ-Kur) sigortalı olanlar, T.C. Kimlik numaraları ile www.sgk.gov. tr. internet adresindeki “E-SGK” bölümünden “e-Hizmetler” ve “e-Hizmetler Uygulama bölümü tıklanarak TC bölümü seçilmelidir. Daha sonra tüm istenilen bilgiler veri girişi yapılarak bilgilerden sorgulama yapabilmektedirler. İşletime açılan bu programın, kanalıyla vatandaşlarımız kendilerine ait olan borç tutarlarını öğrenebilmektedirler. İl Müdürlüğü ve Merkez Müdürlüklerimize müracaatın yapılması halinde peşin veya 6/9/12/18 aya kadar taksitlendirme yapılabilecek olup, ödemeler 2 ayda bir yapılabilecektir.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir