Çanakkale tarım alanları için büyük kirlilik uyarısı

01 Aralık 2016

Çanakkale’de yapılacak 13 termik santralin tarım alanlarına vereceği etkiyi özel bir modelleme çalışmasıyla gözler önüne seren TEMA Vakfı, “Kirlilik yüzde 150’ye varan oranda artacak, bin 400 kilometrelik tarım alanı kirlenecek” uyarısında bulundu.

TEMA Vakfı, kömürlü termik santrallerin Türkiye’nin tarım arazilerine olan etkilerine dikkat çeken önemli bir pilot çalışmaya imza attı. Çanakkale’de işletmedeki 3 santrale ek 13 santral yapılması sonucunda ortaya çıkacak tablo özel bir modelleme çalışması ile ortaya konuldu. Buna göre yeni santrallerin hayata geçmesiyle bölgedeki hava kirliliğinde yıllık ortalama düzeylerin yüzde 50 ile yüzde 150 oranlarında artacak. Bu kirliliğin 1400 kilometrekarelik alana etki edecek ve yıllık 3 milyar lirayı aşan Çanakkale’deki tarım üretimi hava kirliliği nedeniyle önemli kayıplar yaşayacak.

80 santral planlanıyor

13 yılda 2,4 milyon hektar tarım arazisinin kaybedildiğine vurgu yapan TEMA Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar, “Son dönemde benimsenen kömür odaklı enerji politikaları nedeniyle Türkiye tarımının geleceği için tablo karanlık görünüyor. Tarımsal açıdan önemli bölgelerimiz olan Adana, Çanakkale ve Konya Havzası büyük kömür yatırımları ile karşı karşıya. Kömür ve linyitle çalışan termik santrallerin insan sağlığına, doğaya ve tarım arazilerine verdiği zararlar büyük” dedi.

“Tüm Türkiye’de 80’e yakın termik santral yapılması planlanıyor” diyen Karapınar, her biri 150-200 kilometre çaplı bir alanı etkileyecek olan bu santrallerin yaratacağı hava kirliliğinin 15 milyon hektar tarım alanını olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

Çanakkale’de 3 santrale ek 13 santral yapılmasının planladığının altını çizen Karapınar, bölgede meydana gelecek hava kirliliğine ve etkilerine dikkat çekti.

‘Sıcaklık 2.5-4 derece artacak’

İklim değişikliğinin Türkiye’ye olan etkilerine değinen Karapınar, sözlerine şöyle devam etti:

“Hava kirliliğinin yanı sıra kömürlü termik santrallerden kaynaklanan başka bir önemli sorun ise iklim değişikliği. Kömürlü termik santraller, ürettikleri elektrik miktarına göre en fazla sera gazı salan tesisler. Kömür odaklı enerji politikalarına devam eden Türkiye, iklim değişikliğinin etkilerinden en fazla etkilenecek ülkelerden biri. Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli raporlarına göre, Türkiye’de yıllık ortalama sıcaklığın 2,5 ila 4 derece arasında artacağını gösteriyor. Raporlara göre bu artış Ege’de ve Doğu Anadolu’da 4 derece, iç bölgelerde ise 5 dereceyi bulacak. Türkiye daha sıcak, daha kurak ve yağışlar açısından daha belirsiz bir iklim yapısına sahip olacak. Önlem alınmaz ise doğal varlıklara doğrudan bağımlılığı nedeniyle iklim değişikliğinden en fazla tarım sektörü etkilenecek. Birleşmiş Milletler, 17 başlıkta 2030 sürdürülebilir kalkınma hedeflerini belirledi. Bunlar içerisinde öncelikli olarak yoksulluk ve açlığın bitirilmesi yer alıyor. Hedeflerin neredeyse tamamı, sürdürülebilir üretim-tüketim desenleri, iklim değişikliği ve etkileri ile mücadele, dayanıklı kentler, herkes için su, sağlıklı yaşam gibi başlıklarla tarımın önemine vurgu yapıyor. Bu hedeflerin 15’incisi toprak bozulumunun engellenmesini kapsıyor.”
Milliyet

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir