Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Üzen: “Sütü Üretiyoruz Ama Satamıyoruz”

08 Mayıs 2012

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen, Çanakkale’de çok kaliteli ve sağlıklı süt ürünleri imalatı yapıldığını, ancak AB ile yapılan gümrük birliği anlaşmalarından dolayı bu ürünleri AB pazarlarına satamadıklarını söyledi.

Çanakkale Onsekizmart Üniversitesi Biyoteknoloji ve Gen Bilimleri Topluluğu’nun düzenlediği “Yöreden Sektöre Fermante Ürünler” konulu panele katılan Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen, yörede fermante üretim yapan kuruluşların faaliyetlerini anlattı. Avrupa Birliği tarafından verilen tarım ve kırsal kalkınma desteklerinden Çanakkale’nin dışarıda tutulduğunu söyleyen Üzen, “Kısaca IPARD dediğimiz bu fonlara bizler hiç bir başvuru yapamıyoruz. Tarım ve Kırsal Kalkınma Destek Kurumu Çanakkale’de kurulmasına ve atamalar yapılmasına rağmen, bizim bu desteklerin dışında tutulmamızın adil olmadığını düşünmekteyim” dedi.

Üretilen ürünlerinin satışının yapılamadığını da vurgulayan üzen “Bölgemizde çok kaliteli, çok sağlıklı ortamlarda, çok sağlıklı paketlerle süt ve süt ürünleri imalatı yapıyoruz. Bölgemizde birçok yabancı sermayeli firma üretim yapıyor. Ama maalesef AB ile yapılan gümrük birliği anlaşmalarından dolayı bizler bu ürünlerimizi AB pazarlarına sunamıyoruz. Bu alanda ben haksız rekabet ve adaletsiz bir karar olduğunu düşünüyorum. Çanakkale Ticaret Borsası başkanı olarak iddia ediyorum ki, bizler bu bölgede komşularımız olan AB ülkelerindeki üretime oranla daha hijyenik, daha sağlıklı ve daha düzgün tedarik zinciri ile çalışıyoruz. Bu pazarların yani AB pazarlarının bize kapalı olması, bizim her alanda ihracat yaptığımız, her geçen gün de ortak üretim yaptığımız bu ülkelere süt ürünleri satamamamız en hafif ifadesiyle adaletsizlik” diye konuştu.

Panelde KOSGEB Çanakkale Hizmet Merkezi Müdürü Erdoğan Yüksel, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofis Koordinatörü Recai Başaran ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Ümit Ortan da birer konuşma yaptı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir