Çanakkale Ticaret Borsası, Bosna’ya İş Geliştirme Ziyareti Düzenledi

14 Nisan 2015

Çanakkale Ticaret Borsası başarılı yurt dışı tanıtım organizasyonlarından birini daha 08-12 Nisan 2015 tarihleri arasında Bosna Hersek’e gerçekleştirdi.

Şubat ayında 30 kişilik bir heyetle Moskova Gıda Fuarına katılan Ticaret Borsası, çeşitli sektör temsilcilerinden oluşan yirmi kişilik bir heyetle ikili iş görüşmeleri ve yatırım imkanlarını araştırma amacıyla Bosna Hersek iş geliştirme ziyaretini gerçekleştirdi. Ziyarete hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektörü, zeytin ve zeytinyağı sektörü, süt ürünleri sektörü, Et ürünleri ve hayvancılık sektörü, su ürünleri sektörü, toptan gıda ve lojistik sektörü, sebze ve meyvecilik sektör üyelerimizden oluşan toplam 20 kişilik heyet halinde katılım sağlandı.

Ziyaret süresince Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Ticaret Ataşeliği, SERDA Saraybosna Kalkınma Ajansı, Bosna Hersek Dış Ticaret Odası, Vogasça Sanayi Bölgesi, Tuzla Belediye Başkanı, Tuzla Ticaret Odası, Bingo Marketler Zinciri, Bosna Hersek-Türk İşadamları Derneği ile görüşen Ticaret Borsası yetkilileri “Hem çok verimli hem de sıcak bir ilginin olduğu bir ziyaret oldu” dediler.

Ziyarete ilişkin bir basın açıklaması yapan Borsa Başkanı Kaya Üzen açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bosna’da kendimizi evimizde dostlarımızla görüşme yapmış gibi hissettik. Hiç yabancı bir ülkede olduğumuz gibi bir hisse kapılmadık. Tüm görüştüğümüz kurumları Çanakkale’mize Borsamıza davet ettik. Çok büyük bir ilgi, çok sıcak bir misafirperverlik gördük. Ülkelerimiz arasındaki yatırım imkânları, dış ticaret hacminin gelişmesi, ortak yatırım alanları, karşılıklı iş görüşmeleri konusunda çok geniş kapsamlı ve sektörel görüşmeler gerçekleştirdik. Bir çok ürünümüzü tanıtma ve tattırma imkânımız oldu.
Bosna bizim tanımada, ticaret yapmada geç kaldığımız bir ülke. Avrupa’da Balkanlarda Osmanlı’nın mirasını barındıran çok acılar yaşamış ama hala kültürünü ve tarihi mirasını dipdiri tutan bir ülke. Bizlere çok yakın davrandılar. Bir çok yerel ve ulusal basın kuruluşu bizlerle röportaj yaptı. Ziyaretimize çok yakın ilgi gösterdiler. Ben buradan tekrar bizleri kabul eden kurumların değerli yöneticilerine, orada heyetimize geniş bilgi veren diplomatlarımız başta Sayın Büyükelçimiz Cihad Erginay olmak üzere Ticaret Ataşemiz Sedat Yıldız’a ve, tüm Oda ve borsa yönetimlerine, basın kuruluşlarına, Tuzla Belediye Başkanına teşekkürlerimizi ve saygılarımızı sunuyorum.
Burada hemen şunu da ifade etmem gerekir. Borsamızın bu geziye uzun süredir çok ciddi hazırlık yapması, çok yoğun bir program hazırlaması, ikili iş görüşme başlıklarını belirlemesi, sunumlarımız ve ikramlarımızın çok geniş kapsamlı olması hem muhataplarımızı hem de Bosna’da görev yapan diplomatlarımızı memnun etti. Bu da görüşmelerimize ve toplantılarımıza çok olumlu yansıdı.
İlk görüşmemizi Bosna Hersek Türk İşadamları Derneği başkanı ve üyeleri ile yaptık. Bu ziyaretimiz işadamı dernekleri, Bosna’da iş yapmanın imkanları ve sorunlarımız üzerinde durma imkanı verdi.
Ardından Büyükelçiliğimize geçtik. Burada Sayın Büyükelçimizden ve Sayın Ticaret Ataşemizden ülke ekonomisi, yaşanan sorunlar, ülkemizle ilişkiler konusunda geniş bir brifing aldık. Bu ziyaretimiz bizlere resmi temaslarımıza başlamadan önce önemli bir ön bilgilendirme oldu. Bosna Hersek’e gelen işadamlarımızın dikkat etmesi gereken hususlar üzerinde durduk. Bir çok ülkedeki temaslarımızda büyükelçilerimizle, ticaret ataşelerimizle temas kurup, o ülkenin yapısı ticaret sistemi hakkında bilgi alma imkânımız oldu. Bu açıdan Bosna bizim için hem bir tarihsel sorumluluk, hem de Avrupa’ya bağlantı için bir basamak ülke. Sayın diplomatlarımızın bizlere verdiği değerli bilgiler bu açıdan çok önemli oldu.
Büyükelçiliğimizden sonra Saraybosna Kalkınma Ajansı SERDA’yı ziyaret ettik. SERDA ziyaretimizin iki amacı vardı. Birincisi, Bosna’daki yatırım imkânlarının, teşviklerin, fırsatların tartışılması. İkinci amacımız ise SERDA aracılığıyla Bosna’da bulunan sanayi bölgeleri ve yatırım fırsatlarını araştırmak. Bu kapsamda SERDA aracılığıyla VOGOSÇA Sanayi Bölgesini ziyaret ettik.
SERDA’nın Saraybosna’daki yatırımlar, fırsatlar, teşvikler konusunda çok geniş bir deneyimi var. Bizler de orada Çanakkalemizi yatırım imkanlarımızı, Organize Sanayi Bölgelerimizi anlatma ve tanıtma imkanımız oldu.
Ziyaretimizin ikinci günkü gündemi ise Bosna Hersek Dış Ticaret Odasını ve Vogosça Sanayi Bölgesini ziyaretleriydi. Esasen Dış Ticaret Odası bizim Bosna Organizasyonumuzun ana gündemi ve ana durağıydı.
Dış Ticaret Odasında yaklaşık dört saat süren toplantımızda sunumlarımızla, açılış konuşmalarımızla, ikili iş görüşmelerimizle çok verimli ve unutulmayacak bir dostluk ve samimiyet ortamı içerisinde kendimizi bulduk. Bosna Hersek adına burada Bosna Hersek Yabancı Yatırım Tanıtım Ajansı Yatırım Tanıtım Departmanı Başkanı Bayan Nina Pobriç yatırım imkânları hakkında çok faydalı bir sunum yaptı. Müteakiben bizler de ilimizin tarihini, ekonomisini, turizmini, sosyal yapısını, organize sanayi bölgelerini, dış ticaretini, önemli ürünlerini, markalarını, Borsamızın yapısını, sektörlerini, meslek gruplarını anlatan çok detaylı bir sunum yaptık.
Ardından daha önceden belirlenen program çerçevesinde, Çanakkale’ye ilgi duyan, yatırım yapmak isteyen Bosnalı işadamları ile üyelerimiz iş görüşmelerine başladılar. Bu programın katılımcıları, karşılıklı iş görüşmesi yapacak firmalar, iletişim adresleri daha önceden yapmış olduğumuz temaslarla belirlenmişti. İkili iş görüşmelerimiz ziyaretimizin en verimli ve en çok faydalı çalışmalarından biri oldu.
VOGOSÇA Sanayi Bölgesinde ise yöneticiler ve firma sahipleri ile görüşme imkânımız oldu. Özellikle gıda sanayii yatırımları ve bölgede talep edilen ürünler bizim oradaki ana görüşme konumuzdu. Sanayi Bölgesinin yapısı, altyapı imkanları ve teşvik sistemi bizim burada önemle durduğumuz konular oldu.
Ziyaretimizin üçüncü gününü ise tamamen Tuzla Bölgesine tahsis ettik. Tuzla ülkemize çok benzeyen Başkent Saraybosna’dan farklı bir kanton. Orada ise Ticaret Odası ile verimli toplantılarımız oldu. Tuzla Belediye Başkan Vekili Sayın Vedran Lakiç ve Srebrenik Belediye Başkan yrd. Adnan Bijeliç ile görüşmelerimiz oldu.
Bildiğiniz gibi Bosna Hersek çok farklı bir etnik yapıya sahip. Sırpların, Hırvatların, Arnavut ve Boşnakların birarada yaşadığı bir ülke. Ülkede hem Avusturya Macaristan imparatorluğunun hem de Osmanlı İmparatorluğunun derin izlerini görmek mümkün. 1994 yılındaki ülke tarihinde çok derin yaralar açan soykırım savaşı sonrasında imzalanan Dayton Anlaşmasına göre kantonlara bölünmüş. Tuzla’da özellikle Belediye Başkanı ve Ticaret Odası yetkilileri ile çok sıcak ve samimi toplantılarımız ve görüşmelerimiz oldu.
Burada hemen şu noktayı vurgulamak istiyorum. Tuzla’da 155 Adet yerel mağazası olan “BİNGO” Marketler Zincirinin Yönetim Kurulu Başkanı Senad dzambiç ve satın alma müdürleri ile çok verimli toplantılar yaptık. Bu zinciri ilimize davet ettik. Çanakkale’de daha detaylı ve tüm ilimizi kapsayan bir görüşme maratonunu burada ilimizde yapmak istiyoruz.
Bütün bu ziyaretlerimizde muhataplarımızı 100. Yıl vesilesi ile ilimize davet ettik. Birçok iş teklifi aldık. Birçok ortaklık teklifi aldık. Kolay mal satabileceğimiz, damak tadımızın uyduğu bu ülke ile ticaretimizi bugünkü seviyenin çok üstüne çıkarmamız gerekiyor.
Son olarak şu hususu da hatırlatmak istiyorum. Bizleri orada ağırlayan, kabul eden, görüşmelere katılan başta Sayın Diplomatlarımız olmak üzere, işadamlarına, belediye başkanlarına, ticaret ve sanayi odası başkanlarına ve organizasyonda emeği olan tüm Bosnalı dostlarımıza teşekkürlerimi ve minnetlerimi sunuyorum.
Bizleri çok etkileyen, çok yakın dostluklar kurduğumuz Bosna’ya işadamlarımızın, özel sektörümüzün daha da fazla destek vermesini diliyorum. Heyetimize katılan, ilimizi tanıtan değerli üyelerimize de ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir