Çanakkale Ticaret Borsası Ulusal Hububat Konseyini Çanakkale’de Ağırladı

29 Ekim 2013

Türkiye’nin önde gelen tarım konseylerinden biri olan Ulusal Hububat Konseyi Çanakkale’de toplandı. İki ay önce Çanakkale Ticaret Borsası’nın ev sahipliği başvurusu üzerine Çanakkale’de toplanma kararı olan Konsey Yönetim Kurulu toplantısını 26 Ekim 2013 Cumartesi günü Borsa Binasında yaptı.

Toplantıya Konsey Başkanı Mustafa Çevik, Konsey Başkan Yardımcısı Yaşar Serpi, Kurul Üyeleri Mustafa Yılmazkart, Namık Köklüsoy, Mehmet Tabur, Özkan Taşpınar, Turgay Yetiş, Sabahattin Yumuşak, Ali Sürücü, Genel Sekreter Dr. Kemal Sandık, Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı M. Uğur Kaleli, Pirinç Değirmencileri Derneği Başkanı Birol Kocaman, Konya Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı M. Namık Köklüsoy, ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Feyzi Uğur, ÇOMÜ Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr.Mevlüt Akçura, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Akkuş ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Şube Müdürü Ömer Yıldız, Ziraat Odası temsilcisi Efdal Ceylan, Toprak Mahsülleri Ofisi Bandırma Şube Müdürü Ünver Kayran, TMO Gelibolu Ajans Amiri Fazlı Avcı, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen, Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu Başkanı İ. Kürşat Tuna, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Salamon Halyo ve Gökhan Uysal, Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkan Yardımcıları Cahit Cem Demir ve İzzet Arıcı, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Zakir Tanrıkulu ve Ticaret Borsası Hububat Sektör Kurulu üyeleri katıldı.

Devlet kurumları, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler gibi tarım ve hayvancılık sektörünün farklı alanlarındaki temsilcileri bir araya getiren toplantı Çanakkale’nin sosyal ve kültürel yapısını anlatan sinevizyon gösterisi ile başladı. Gösterinin ardından Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen, Çanakkale’de bulunan firmalar ve faaliyet gösterdikleri sektörler hakkında bilgi vererek başladığı konuşmasına şöyle devam etti: “İlimizin Ezine ilçesinde üretilen ve bölgede büyük üne sahip olan peynirler coğrafi ürün alarak “Ezine Peyniri” olarak markalaşmıştır. Gizli kahramanlar olarak nitelendirdiğimiz Kobilerimiz arasında yer alan 80’e yakın faal mandıra bulunmaktadır. İlimizde öne çıkan sektörlerden diğeri ise zeytin ve zeytinyağıdır. Zeytinyağı üretimi daha çok sızma olarak yapılmaktadır. Bozcaada’da ağırlıklı olarak şarap üretimi ve bağcılık yapılmaktadır. İlimizin toprak yapısı ve ikliminin elverişliliğiyle bölgede birçok ürün üretilmekte olup sebze ve meyve üretiminde Lapseki ilçemiz öne çıkmaktadır. Migros gibi büyük satın alıcılar özellikle bu bölgenin ürünlerini tercih etmekteler. Ayrıca sütü ve hayvancılığı ün yapmış Biga ilçemizin sütünü de Sütaş, Ülker ve Pınar markaları tercih etmektedir. Biga ilçemizde de bir borsa bulunmaktadır. Ayrıca su ürünleri sektörü, arıcılık sektörü gelişmiştir. Özellikle ağırlıklı olarak Gökçeada’da yapılan organik tarım ve iyi tarım uygulamaları son yıllarda tüm Türkiye’nin dikkatini çekmektedir. Çanakkale Ticaret Borsası olarak üyelerimizin markalarını tanıtmak ve işlerini artırmak için çeşitli faaliyetler gerçekleştirmekte olup markalaşma faaliyetlerine yönelik olarak gerek yurt içi ve gerekse yurt dışı fuarlarına katılım sağlamaktayız. Öncelikli hedefimiz Çanakkale’yi marka şehir yapmak ve Çanakkale’nin gıda ürünlerini markalaştırmak.” dedi.

Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz ise tarım sektöründeki sıkıntılara dikkat çekti. Tarımsal ürünlerde üretim maliyetleri yükselirken satış fiyatının azalması ve alınan vergilere değinen Abdullah Deniz “Köylümüz buğday ve arpayı yetiştiriyor, satarken KDV’si %1 olan mahsulü hayvan yetiştiricileri %8 KDV ile alıyor. Oluşan bu vergi farkı Müstahsile satılırken fiyatlara yansıyor. Bölgemizde Haziran ayında hasat zamanında buğdayların aşırı yağışların etkisiyle nişastayı dışarı vermesi, süne zararlısı ve dağlık alanlarda domuzların verdiği tahribat hububat üretimi ile ilgili sıkıntılı noktalar.” dedi. Abdullah Deniz konuşmasının devamında “Çiftçi ve hayvancılık ile uğraşan kesime destek olmak adına hükümetin KDV indirimine gitmesi ve sektör sorunlarını dile getirebilmek için Konsey yetkililerinin çalışmalar yürütmesi” önerisinde bulundu.

Abdullah Deniz’den sonra söz alan Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Mustafa Çevik “Çanakkale Ticaret Borsasının Sayın Başkanı ve Yöneticilerine gösterdikleri ilgi ve misafirperverlikten dolayı şükranlarımızı sunuyorum. Ülkemiz ve Uluslararası Hububat Piyasası hakkında kısa bir değerlendirme yapmak istiyorum. Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı 2013-2014 dönemi hububat müdahale alım fiyatlarını şöyle açıklamıştır; Makarnalık Buğday İçin 765 Tl/Ton; Anadolu Kırmızı ve Beyaz Sert Buğdaylar İçin 720 Tl/Ton. Açıklanan bu fiyatlar, geçtiğimiz yıla göre enflasyon rakamlarının üzerinde, çiftçiyi de sanayiciyi de memnun eden bir seviyededir. Bu yıl olumlu iklim koşullarının da etkisiyle verimde görülen artış, ne yazık ki kalitenin geçen yıla göre düşmesine sebep olmuştur. Dünya çapında bir değerlendirme yapacak olursak üretim artışlarına rağmen hem iç pazarda, hem de Karadeniz havzasında Rusya ve Ukrayna’da, özellikle buğday fiyatlarında, bir hareketlenme söz konusudur. Ancak, günümüzdeki fiyatlar bir yıl öncesine göre daha düşük seviyededir.” dedi.

Gerçekleştirilen toplantıda süne zararlısı ile ilgili mücadele teknikleri, buğday kalitesini etkileyen faktörler ve kaliteyi artırmak için gerekli tarımsal uygulamalar, tohum kirliliği, hayvancılık destekleri, havza sulama faaliyetleri, çiftçinin bölgesel iklim koşullarına göre doğru ürüne yönlendirilmesi gibi konular masaya yatırıldı. Süne zararlısı ile biyolojik mücadelede çalışmalarına değinildi. Toplantıda tarımda nadasın tamamen kaldırılması gerekliliğine ve toprak işleme tekniklerinin önemine değinildi. Gerekli eğitim çalışmalarıyla çiftçinin bilinçlendirilmesinin önemi vurgulandı. Ayrıca un ticaretinde önemli bir lider Türkiye’nin uluslararası arenada uygulaması gereken stratejiler, dünya pirinç piyasası ve geçen sene pirinçte yaşanan GDO sorunu tartışıldı.

Toplantıyı müteakiben Çanakkale Ticaret Borsası yetkilileri Konsey Üyelerine Çanakkale’yi tanıtan, kitapçık ve broşürler verdi. Ticaret Borsası yetkilileri toplantıdan sonraki gün şehitlik ve tarihi alanlara gezi düzenleyerek Konsey Üyelerine Çanakkale’yi tanıttılar.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir