Çanakkale Ticaret Borsası’ndan Edremit’e Zeytin Sektörü Ziyareti

Çanakkale Ticaret Borsası’ndan Edremit’e Zeytin Sektörü Ziyareti
22 Şubat 2014

Çanakkale Ticaret Borsası, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüz ile birlikte zeytin ve zeytinyağı sektörünün sorunları arasında olan zeytin kara suyunun bertaraf edilmesi ve geri dönüşümü hakkındaki tekniklerin araştırılması amacıyla geçtiğimiz günlerde Yunanistan’ın Selanik ve Halkidiki bölgelerine teknik gezi düzenleyerek edinilen tecrübe ve bilgilerle bu kez de Edremit bölgesindeki sektör ziyaretleri gerçekleştirildi.

Ziyaretlere İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Bülent Yeğin, Çevre Yönetimi Şube Müdürü Abdurrahman Eren, Mühendis Funda Yalın, Çanakkale Ticaret Borsası Zeytin ve Zeytinyağı komitesi başkanı Ferhan Savran, Meclis Üyeleri Sinan Erdoğan ve Cengiz Yanmaz katıldılar.

Öncelikle Kale Naturel Bitkisel Ürün Gıda Kozmetik ve Tarım Ürünleri Dış Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi sahibi Faruk Durukan ile görüşme yapıldı. Şirketi hakkında genel bilgi veren Durukan Türkiye’de ilk ve tek bitki özü üretimi yapan tamamen yerli sermaye ile kurulmuş ve hayatına böyle devam eden; yerli kaynakları son ürün haline getirmekten öte, zeytin karasuyu gibi çevreye zararlı olabilecek maddeleri dahi yararlı ürün haline getirebilmiş bir şirket olduğunu belirtti.

Ardından Yağcı Gıda ve Makine Firmasına geçildi. Firma sahibi Kaya Yağcı ile görüşen heyet, zeytin karasuyu Atıklarının çevreye olan etkilerinin minimize edilmesi için çözümler görüşüldü. Firmanın çalışmaları hakkında bilgi veren Firma sahibi Kaya Yağcı karasuyunun atık olmaktan çıktığını, çekirdek üretimi ile prinadan daha fazla gelir elde edileceğini, karasuyu ile ceza ödemek yerine ondan nasıl para kazanılması gerektiği ve ülkemiz ve hayvanlarımız için yem maddesi üretiminden bahsetti.

Konuya ilişkin görüşlerini ifade eden Çanakkale Ticaret Borsası Zeytin ve Zeytinyağı Meslek Komite Başkanı Ferhan Savran ise “Selanik’ten sonra Edremit’e düzenlenen bu teknik gezi sektörümüz adına iyi bir gözlem ve inceleme fırsatı alanı yarattı. İncelemelerimizi hem Sayın Valimiz ile hem de sektör oyuncuları ile paylaşarak sektörümüzde ilerlememiz adına iyi sonuçlar doğuracaktır. Sektörümüzde ilerlememizi sağlayan bizlere her zaman destek olan Çanakkale Ticaret Borsası yöneticilerine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir