Çanakkale Ticaret Borsası’ndan Kurumlara Ziyaret

Çanakkale Ticaret Borsası’ndan Kurumlara Ziyaret
21 Ağustos 2014

Ticaret Borsası, Çanakkale’de yeni göreve başlayan yönetici ve bürokratlara, il Genel Meclisi Başkanlığı’na yeniden seçilen Meclis Başkanına, Defterdara ve Tar-Koop’a bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi. Ziyaretlerde Çanakkale Ticaret Borsası adına Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salamon Halyo, Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Yıldırım ve Genel Sekreter Sevcan Elver katıldı.

Borsa’dan yapılan açıklamada ziyaretlerin son aylarda birçok koltuğun sahibinin değiştiği Çanakkale’de işbirliği yapılabilecek alanları görüşmek, yeni atanan bürokratlara hoş geldiniz demek ve önümüzdeki yıl bu kurumlarla yapılacak olan kurumsal çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunmak amacıyla gerçekleştirildiği ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Defterdar Mustafa Işık, yerel yönetim seçimlerinden sonra İl Genel Meclisi Başkanlığına yeniden seçilen Hasan Hüseyin Aytop, Tar-Koop Merkez Birliği Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz ve 2015 Koordinasyon Merkezi Genel Sekreterliğine atanan Mahmut Akkuş’un ziyaret edildiği belirtildi.

Ticaret Borsası Şehrin Nabzını Tuttu
Ziyaretler ve yapılan görüşmeler hakkında basına açıklama yapan Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen “Ziyaretlerimiz verimli ve çok olumlu oldu. İlimizin önümüzdeki dönemdeki yatırımlarını, çalışmalarını, hazırlıklarını görüşme imkânımız oldu. Biz aslında yeni atanan bürokratlarımızla daha önceden tanışıyoruz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne atanan Erdem Karadağ daha önceden Tekirdağ’da görev yaptı. Bölgemizi ve ürün yapımızı yakından tanıyan birisi. Birçok bürokratımızla Borsa olarak önceki görevlerinde çalışmış ve işbirliği yapmıştık. İl Genel Meclis Başkanımız da mart ayındaki mahalli idare seçimlerinden sonra bu göreve yeniden seçildi. Biz tüm bürokratlarımıza, yöneticilerimize yeni görevlerinde başarılar diliyor ve ilimize hoş geldiniz diyoruz” dedi.

“Sektörün gelişimi adına işbirliğine devam…”
Kaya Üzen açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüzle hayvancılık, gıda yatırımları, ihracatın geliştirilmesi, yurt dışı tanıtım, ilimizin tarımda karşılaştıkları sorunlar üzerinde durduk. Ürünlerimizin markalaşması, markalı ve katma değerli ürünlerin pazarlanması konuları üzerinde durduk. Kendisine Borsamızın çalışmaları, yatırımları ve tanıtım faaliyetleri hakkında bilgi verdik. Hangi konularda işbirliği yapabileceğimizi görüştük. Defterdarımız Mustafa Işık ile ilimizdeki vergi yapısı, yatırımlara ayrılan pay, defterdarlığımızın çalışmaları ve borsamızla olan işbirliği konuları üzerinde durduk. Kendilerine her zaman kurum olarak çalışmalarında destek olmaya hazır olduğumuzu bildirerek başarılarının devamını diledik.
Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği 3. Olağan Mali Genel Kurulunda Tar-Koop Merkez Birliği Genel Başkanı olarak Güven tazeleyen Mehmet Özkurnaz ile aynı sektörün mensupları olarak sektörün geliştirilmesi adına yapılabilecek çalışmalar ve projeler üzerinde görüştük. Sektörümüzün sorunları üzerinde durduk. Çözüm için atılacak adımları konuştuk. İl Genel Meclis Başkanımız ile 2015 yılı kırsal alan yatırımları, ilimizin tanıtım çalışmaları üzerinde durduk. Turizm Müdürlüğümüzde ise fuarları, tanıtım çalışmalarını ve Borsamızla yapılacak ortak yurt içi- yurt dışı çalışmaları değerlendirdik. Çanakkale’nin hangi fuarlara katılacağını, bu fuarların tanıtım stratejilerinin ne olması gerektiğini ve bu konuda Borsamızın katkılarının neler olması gerektiğini görüştük. 2015 Koordinasyon Merkezini ziyaretimizde de ilimizin yatırımlarını, 2015 yılına olan hazırlıkları, tarihi alanlarda yapılan restorasyon ve altyapı çalışmalarını konuştuk. Bu alanda da kısa zamanda atılması gereken adımları değerlendirdik.
Bizler için, meslek kuruluşları ve işadamları için kurumsal işbirliği kadar ekonominin verimliliği, marka ve yenilik üretimi, yüksek katma değer üretimi, sinerji üretimi, sürdürülebilir yatırımların bölgemize kazandırılması çok önemli. Bu ziyaretlerimizde kurumlarımızın işbirliği kadar, ortak üretimlerimiz, ortak çalışmalarımız ve ortak kararlarımız üzerinde de durduk. Çanakkale kendi başına bir marka şehir. Coğrafi, tarihi, kültürel değeri çok yüksek. Dünyada tanınmışlığı ve farkındalığı çok yaygın. Truva, Kazdağlarımız, Adalarımız, Şehitliklerimiz, Assos dünya kültür mirasının çok değerli hazineleri. Borsa olarak bu çalışmalarda, yatırım ve tanıtımlarda bugüne kadar hep destek verdik, bundan sonra da bu desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz.
Bütün bu ziyaretlerimiz ilimiz ve Borsamız adına çok yararlı bir görüş alışverişi ve değerlendirme toplantıları oldu. Geniş bir ufuk turu oldu. Borsamız bu kurumlarla her zaman yakın ilişki içinde olmuş, ortak programlar yapmış ve ilimizin her faaliyetine olumlu katkılar vermiştir. Ben tekrar ilimizde yeni göreve başlayan tüm yöneticilerimize, bürokratlarımıza başarılar diliyorum. Meclis Bakanlığına yeniden seçilen Hasan Hüseyin Aytop’a kolaylık ve başarılar diliyorum. İlimize, ilimiz ekonomisine ve kurumlarımıza beraberce katkı vermelerini destek sağlamalarını temenni ediyorum”

“Turizm ile tarım yine sinerji içinde olacak…”
Ziyaretler ve görüşülen konular hakkında görüşlerini ifade eden Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz ise şu ifadelere yer verdi:

“Çanakkale’nin son yıllarda içeride ve dışarıda yıldızı çok parladı. Çok yoğun bir yatırımcı ve ziyaretçi akını oldu. Son bayramda ilimize gösterilen ilgi, gelen ziyaretçi sayısı, yoğun trafik bunun en önemli göstergesi. Bizler de Çanakkale olarak, Çanakkale’nin kurumları olarak bu talebe hazırlanmalı, altyapımızı geliştirmeliyiz. Tanıtımda, yatırımcı çekmede, ihracatımızı artırmada yeni stratejiler geliştirmeli ve yeni pazarlara açılmalıyız.
Her ziyaretimiz bizim için çok verimli ve farklı bir bakış açısı ile ilimizin yatırımlarını el ele alma imkânı verdi. Özellikle 2015 Koordinasyon Merkezimizde ilimizdeki en kısa zamanda yapılması gereken restorasyonları konuştuk. Kilit bahir Kalesinin restorasyonunu, Hamidiye Tabyalarının en kısa sürede turizme kazandırılmasını, 2015 stratejilerimizi, tanıtım çalışmalarımızı, yurt dışı fuar çalışmalarımızı değerlendirdik. Sponsorluk çalışmalarımızı değerlendirdik.
Turizm Müdürlüğümüzde, Tarım Müdürlüğümüzde yatırımlarımızı, turizm politikalarımızı, ihracatımızı değerlendirdik. İl Genel Meclis Başkanımızla ilimizin temsil edildiği kurumlarda daha etkin olmasını, daha iyi pay almasını, yatırımlarda daha iyi seviyeye gelmesini konuştuk. Tanıtımlarda, fuarlarda Tarım ve Turizm’in sinerji içinde olmasını, birlikte yürütülmesini, fuarlarda tarım ve turizmin aynı zamanda ele alınmasını değerlendirdik. Fuarların, turizmin ilimize, ilimiz ekonomisine daha fazla katma değer bırakmasını konuştuk. İlimize gelen turistlere tarımımızı, gıda ürünlerimizi markalarımızı tanıtmanın yollarını konuştuk.
Bizler hem Çanakkale olarak hem de Türkiye olarak önümüzde gelen bu yatırım ve fırsatlar trenini çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. 2015 tanıtımda, yatırımda, pazarlamada, markalaşmada ülkemiz için altın bir dönem olmalıdır. Bu amaçla Borsa olarak bu kurumları ziyaret ettik. Borsa olarak neler yapabileceğimizi, hangi alanlarda işbirliği yapabileceğimizi görüştük.
Son olarak; bu ziyaretler vesilesiyle Borsa Meclisi olarak yeni atanan bürokratlarımıza, yöneticilerimize başarılar diliyoruz. Kendileriyle Borsamız Meclisi olarak her zaman işbirliği yapmaktan memnuniyet duyacağımızı ifade ettik. Çünkü bu ortaklıklardan, bu çalışmalardan kazançlı çıkacak olan ilimiz, ülkemiz, kurumlarımız, markalarımız ve ekonomimiz olacaktır. Yeter ki biz bu ayağımıza gelen bu fırsatları iyi değerlendirelim.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir