Çanakkale, Belgrad’da Tanıtıldı

24 Şubat 2016

18-21 Şubat 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen Doğu Avrupanın en büyük turizm fuarı olan Uluslararası 38. SAJAM Belgrad Sırbistan Turizm fuarında Çanakkale ili; Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) öncülüğünde, Çanakkale Kültür ve Turizm Müdürlüğü katkılarıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı çatısı altında etkin bir şekilde tanıtıldı.
Sırbistan’da düzenlenen 55 ülkeden 1153 katılımcının yer aldığı 38. Belgrad Turizm Fuarı’nda Türkiye toplam 305 metrekarelik alanda Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Hava Yolları başta olmak üzere 22 kurum tarafından temsil edildi. Türk standında fuarın ilk gününden itibaren ziyaretçilere; baklava, dağıtılarak Türk tadının tanıtımı sağlandı. Ebru sanatçısı tarafından geleneksel sanat gösterisi yapıldı. Fuara ÇATOD adına Yönetim kurulu üyesi ve Anzac Otelleri işletmecisi Armağan Aydeğer, Wilusa Travel işletmecisi Ahmet Çelik ve Crowded House Tours İşletmecisi Ziya Artam katıldı. Armağan Aydeğer; ‘2016 Türkiye turizminin bugüne kadar yaşadığı en zor yıllarından biri olacağına dair artık en küçük şüphemiz yok. Fuardan bir gün önce meydana gelen, hepimizi derinden yaralayan, Ankara’da yaşanan menfur terör olayı, hafif bir kıpırdanma içine giren ve canlanma belirtileri almaya başladığımız 2016 yılına ağır bir darbe daha vurdu. Malesef görüştüğümüz birçok operatör ve tatilcinin Türkiye ile ilgili net bir bekleme sürecine girdiğini söylebilirim. Bu bekleme sürecinin kalıcımı geçici olacağını önümüzdeki süreç daha net belirleyecek. Ziyaretlerde ciddi oranda bir düşüş olacağı artık kesin gibi, birçok tur operatörü Türkiye’yi riskli gördüğü için kataloglarında verdiği yeri azaltmış durumda.
Bu duruma karşı asla seyirci kalmamalıyız. ÇATOD olarak; ülkemizin doğal güzelliklerine, kültürel ve tarihsel zenginliğine ve tesislerimizin kalitesine güveniyoruz. Bu darboğazı aşmamızın tek bir yolu var, oda ısrarla tanıtım yapmak, uluslarası muhataplarımız ile sıkı işbirlikleri yürütmek, Ülkemize ve bölgemize misafilerimizin gelmesi için hikayeler ve etkinlikler üretmek zorundayız. Özellikle Bosna Hersek’de bulunan önemli tur operatörleri ile büyük bir projenin ön hazırlarını çalışıyoruz. 2016 yılından itibaren burada bulunan soydaşlarımızın Çanakkale ziyareti için GTP Turizm A.Ş. olarak Çanakkale’de 3 gece konaklamanın gerçekleşeceği ciddi bir hazırlığın içindeyiz. GTP Turizm A.Ş. olarak 2015 yılında yurtdışındaki Türklerin Çanakkale’ye ziyareti ile ilgili önemli bir tecrübe edindik. Bu tecrübemizi Balkan coğrafyasında yaşayan soydaşlarımız içinde geliştirmek için yoğun bir çaba içindeyiz. Yurtdışında yaşayan soydaşlarımızın ve vatandaşlarımızın Çanakkale’ye ziyareti yalnız ülke ve bölge turizmimiz için değil aynı zamanda burada yaşayan gençlerimizin milli birlik ve beraberik duygularının pekiştirilmesi, ecdadlarını tanımaları ve yurtdışında Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlığının güçlenmesi adına çok önemli bir adımdır.’
dedi

1
2

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir