Çanakkale, YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda Tanıtıldı

23 Ekim 2014

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteği ile Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından bu yıl 5’ncisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) 22 Ekim 2014 Çarşamba günü Antalya Expo Center’de açıldı. YÖREX’e Çanakkale’nin tanınırlığının artması ve markalaşma sürecine katkı sağlamak amacıyla 50 metrekarelik “ÇANAKKALE” standıyla katılım sağlandığı bildirildi.

Çanakkale’nin Çanakkale Ticaret Borsası, Biga Ticaret ve Sanayi Odası ve Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile katılım sağladığı YÖREX’in açılış törenine Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Valisi Muammer Türker, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederayonu Başkanı Bendevi Palandöken, Türk Patent Enstitüsü Başkanı Habip Asan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, bazı milletvekilleri ve sektör temsilcileri katıldı. Çanakkale’den ise Çanakkale Ticaret Borsası’nın temsilen Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen, Genel Sekreter Sevcan Elver, Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası’nı temsilen Genel Sekreter Hüseyin Çakmak ve Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nı temsilen ise Genel Sekreter Mustafa Mutlu standda yer aldı.

Fuar ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen, Türkiye’nin alanındaki ilk ve tek fuarı olma özelliği taşıyan, yöresel ürünlerin varlığını koruyup, geliştirmek ve yöresel ürün üreticilerin gelişmelerine yardımcı olmak amaçlarıyla düzenlenen YÖREX’in yöresel ürünlerin tanıtımı, ekonomiye kazandırılması ve markalaşma açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Başkan Üzen; “Fuar; 62 il, KKTC’den 325 katılımcı ve 113 stanttan oluşmakta olup Ükemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine tüm renkleri ile yöresel zenginliklerini bir arada barındırmaktadır. Müthiş ekonomik getirisi olan, markalarımızın tanıtımında da büyük katkı sağlayacağını düşündüğümüz YÖREX Fuarı sayesinde tüm değerlerimiz önemini yeniden bilince taşımayı başardı.
Çanakkale tarihsel birikiminin yanı sıra yöresel ürünler açısından oldukça büyük bir birikime sahip. Bizlerde 50 metrekarelik standımızda, Ezine Peynirimizi, Zeytin-Zeytinyağımızı, Peynir Helvamızı, Tahin Helvamızı, Bakliyatımızı, Gelibolu Sardalyemizi, Gelibolu Mevlevi Tatlımızı, Biga köftemizi, Biga Peynir Tatlımızı, Yoğurdumuzu, Ayranımızı, dondurulmuş ürünlerimizi, su ürünlerimizi ve İlimizin markalarının tanıtımını gerçekleştiriyoruz”
dedi.

Başkan Üzen coğrafi işaretler ile ilgili; “İlimizde, tescilli bir çok ürün yer almaktadır. Fakat daha alınması gereken birçok değerimiz mevcut olup, gerekli çalışmalar sürdürülmektedir. Coğrafi işaret tescili alınan ürünler sayesinde tarıma yapılacak yatırımlar artacak ve sektörde yer alan kuruluşlar için tercih nedeni olacağız.
Ürünlerimizin markalaşması, markalı ve katma değerli ürünlerin pazarlanması konuları bizler için ilk sırada yer almaktadır. İlimiz kendi başına bir marka şehir. Coğrafi, tarihi, kültürel değeri çok yüksek. Dünyada tanınmışlığı ve farkındalığı çok yaygın. Truva, Kazdağlarımız, Adalarımız, Şehitliklerimiz, Assos dünya kültür mirasının çok değerli hazineleri. Ticaret Borsası olarak bunlara katkı sağlayacak her fuarın içinde yer aldık, destek verdik, bundan sonra da bu desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz”
dedi.

Yöresel ürünlerin korunması ve hak ettiği değeri bulabilmesi açısından coğrafi işaretlerin çok önemli olduğunu dile getiren Üzen; “İlimiz adına katılım yaptığımız fuarın Ülkemiz topraklarının bize verdiği, binlerce yıllık medeniyetlerin bize emanet ettiği değerlere tekrar sahip çıkmak, bunları ekonomiye kazandırmak, yöresel ürünlerimiz ile ilgili çalışmalarımızın sürekliliğini sağlamak için faydalı olacaktır. Ayrıca markalarımızın tanıtımının yanı sıra 2015 yılı Çanakkale Zaferinin 100. Yılında katılımcıları İlimize davet ederek, Çanakkale adına büyük bir fırsat yakalamış oluyoruz” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir