Çanakkale, %43 Oranla En Sinirli Üçüncü İl

27 Ekim 2008

Test sitesi biriyim.com’un 15 sorudan oluşan “Ne kadar sinirlisiniz?” testine katılan 22 bin üyesinin yanıtlarıyla Türkiye’nin en sinirli ve sakin illeri, cinsiyetleri ve yaşları tespit edildi. Bu teste göre Çanakkale, %43 oranla en sinirli üçüncü il.

En sinirli ilimiz Sivas, en sakin ilimiz Tekirdağ. En sinirli yaş grubumuz 18 ve altı. 36’dan sonra bünye iyice sakinleşiyor. Erkekler kadınlardan daha sinirli.

Testi çözen her yüz Sivaslı’nın 64’ü, teste “asabi” yanıtlar vermiş. Sabah alarmı yüzünden telefonunu yere çalanlar da, üzerine su sıçratan arabaya küfür edenler de en çok Sivas’tan çıkıyor.

Sivas’ı yüzde 50 ile Aydın, yüzde 43 ile Çanakkale, yüzde 30 ile Balıkesir, yüzde 29 ile İzmir takip ediyor.

Sakinlik birincimiz ise yüz kişiden 61’inin verdiği ılımlı cevaplarla Tekirdağ! Tekirdağlılar, eşşek şakalarını “nispeten” hoş karşılıyor; yüksek sesle müzik dinleyen komşularıyla kavga etmek bir kenara, sevdikleri şarkının çıkmasını bekliyor.

Tekirdağ’ı yüzde 60 ile Samsun, yüzde 56 ile Eskişehir, yüzde 53 ile Hatay, yüzde 52 ile Ankara takip ediyor.

Testi çözen her yüz İstanbulludan 31’i asabi yanıtlar verirken, İzmirlilerin yüzde 29’unun, Ankaralıların ise yüzde 25’inin sinirli olduğu göze çarpıyor.

Test sonuçlarına göre ülke genelinde erkekler yüzde 3’lük bir farkla kadınlardan bir parça daha sinirli. Testi çözen her yüz kadından 50’sinin sakin mizaçlı olduğu göze çarpıyor. Teste göre ya çok sinirli ya da çok sakin olmaya meyilli olan kadınlar sinir konusunda da uçlarda yer alıyor. Ortalama sinir sahibi kadına pek rastlanmıyor.

İnsanlar yaşlandıkça sakinleşiyor. Hepimizin bildiği bu gerçek test sonuçlarıyla bir kere daha kanıtlanıyor. 18 ve altı yaş grubu, testi çözenler içindeki en sinirli grubu oluşturuyor. Onları yüzde 30 ile 19-25 yaş grubu, yüzde 27 ile 26-35 yaş grubu ve yüzde 22 ile 36 üstü yaş grubu takip ediyor.

[Haber Kaynağı: MediaCat Online]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir