“Çanakkale Zaferi Ülkemizin Dünya Tarihine Vurduğu En Büyük Damgadır”

16 Mart 2015

Ticaret Borsası, Çanakkale Zaferinin 100’ncü yılına ilişkin olarak bir kutlama mesajı yayınladı. “Ülkemizin bugünlere ulaşmasında, toplumumuzun demokrasi içinde kalkınmasında, huzur ve refahın bir arada yürütülmesinde çok büyük katkısı olan Çanakkale Zaferinin, ülkemizin de geleceğine çok büyük ışık tuttuğunu” ifade eden Borsa Başkanı Kaya Üzen; “Bizleri bugünlere ulaştıran ve bu toprakları emanet eden şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz” dedi.

Üzen sözlerine şöyle devam etti:

“Bugünlerde 100. yılını idrak ettiğimiz Çanakkale Zaferi, tarihin seyrini değiştirmiş, taşları yerinden oynatmış, dağılan, parçalanan ve işgal edilen Osmanlı İmparatorluğunun toprakları üzerinde yapılan planları tamamen değiştirmiş, yorgun ve moralsiz bir topluma umut ışığı olmuştur. Yine bu zafer aynı zamanda tarihin bir sayfasını kapatmış, Osmanlı İmparatorluğunun küllerinden yeni bir devletin doğmasına zemin hazırlamıştır.
Cumhuriyetimizin temelinde, toplumumuzun dinamizminde ve bugünkü birlik ve beraberliğimizin yapısında Çanakkale’nin, Çanakkale Zaferinin mayası vardır. Bugün etrafı ateş çemberi halinde olan Türkiye istikrarıyla, birlik ve beraberliğiyle, huzur ve güveniyle, ekonomisiyle tüm dünyanın takdirini kazanmaktadır. Bir barış ve huzur adası olan ülkemizin, sosyal yapısının küçük bir örneği ilimiz Çanakkale’dir. Yüzyıllardan beri Çanakkale’de farklı dinlere ve farklı etnik yapıya sahip toplumlar huzur içinde, barış içinde aynı adada aynı mahallede birlikte yaşamışlar, ticaret yapmışlar ve komşu olmuşlardır. Bu model ve anlayış ülkemizin son yüzyıl tarihine damga vurmuş ve büyümenin, ekonomik gelişme ve istikrarın çimentosu olmuştur.
Ülkemiz ekonomisi sürekli bir güven ve huzur adası olarak kalkınmasını, gelişmesini sürdürmüştür. Son 100 yılda ülkemiz her geçen gün gelişen özel sektörüyle, 900 Milyar Dolara yaklaşan Gayri Safi Milli Hasılasıyla, büyüyen kurumlarıyla, üniversiteleriyle, 160 Milyar dolara yaklaşan ihracatıyla, dünyanın önde gelen ekonomileri arasında yer almasıyla göz kamaştırmaktadır. Bütün bu başarıların ve parlak rakamların temelinde, dinamizminde Çanakkale’nin, Çanakkale Zaferinin çok büyük payı vardır. Ülkemize onbinlerce kilometre uzaktan gelerek işgal etmek isteyen güçlere o günlere en anlamlı cevabı veren atalarımız, bugün de barış, dostluk ve huzur mesajlarını tüm dünyaya 100 yıl öncesinden vermektedir. Bu yıl büyük bir gurur ve onurla 100. yılını dünyadan gelecek 40’a yakın devlet ve hükümet başkanıyla, uluslararası kuruluşlarla kutlayacağımız bu törenlerimiz aynı zamanda ülkemizin dünyaya, dünya barışına en önemli mesajı ve en kapsamlı cevabı olacaktır. Ülkemizin G20 ülkelerinin dönem başkanlığını şu günlerde Çanakkale’miz de dünya barışının başkenti olacaktır.
Hükümetimizin ve Cumhurbaşkanlığımızın koordine ettiği bu çalışmaların Çanakkale’nin dünya ölçeğinde tanınmasına ve ülkemizin mesajlarının tüm dünyaya anlatılmasında çok büyük bir katkı sağlayacağını umut ediyoruz. Bu vesileyle tekrar, Çanakkale Ticaret Borsası olarak, başta bugünlere gelmemizde katkıları olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimize, ülkemizin bugüne kadarki çalışma ve atılımlarında emeği ve katkısı olan siyaset ve devlet adamlarımıza, ülkemiz ekonomisini sırtlayan bugünlere taşıyan, ülkemizin markalarını, ürünlerini ve firmalarını tüm dünyaya tanıtan işadamlarımıza minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Çanakkale’de, Trablusgarp’ta, Balkanlarda, Yemen’de, Sarıkamış’ta ailelerinden, köylerinden binlerce kilometre uzakta vefat eden isimsiz kahramanlarımızı rahmetle yadediyoruz. Sözlerimizi Milli Şairimiz Mehmet Akif’in İstiklal Marşımızla ilgili Meclis Kürsüsünden söylediği sözlerinden esinlenerek bitirmek istiyoruz: ‘Allah bu Aziz Millete tekrar Çanakkale Destanını ve İstiklal Marşımızı yazdıracak günleri yaşatmasın.'”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir