Çanakkale’de 19 Eylül Gaziler Günü Kutlamaları

19 Eylül 2009

19 Eylül Gaziler Günü, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenlerle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenler, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başladı. Vali Vekili Hüseyin Kulözü, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Alaeddin Sevim, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Argıç ile gazilerin katıldığı törende bir konuşma yapan TÜMGAZİDER Çanakkale Şube Başkanı Necdet Erdinç, gazi ve şehitlerin ulusal değerler olduğunu belirterek, “Şehit ve gaziler toprağı vatan, toplumu ulus yapan değerlerdir. Gazilerin bu aziz vatana olan görev ve sadakati ölünceye kadar devam edecektir. Unutmayın ki, “Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir” dedi.

“YOL HARİTASI YANLIŞ YERE SORULUYOR”

Necdet Erdinç, konuşmasında son günlerde gündemde olan demokratik açılım konusunda yapılan çalışmaları da eleştirerek, “Ülkemiz üniter, ulusal, laik ve demokratik yapısı ile kanla yoğrulan vatan toprağı, içeriden ve dışarıdan kaynaklı tehdit altındadır. Bugün, vatanın savunma azim ve kararlılığı dünden daha fazladır. Biz Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatacağımıza dair and içtik. Türkiye Cumhuriyeti şehit ve gaziler sayesinde kurulmuş ve varlığına yine şehit ve gazileri sayesinde ilelebet devam edecektir. Vatan görevi dedik, davullarla zurnalarla güle oynaya vatan görevine koştuk. Vatanın bir karış toprağı ile ulusumuzun huzuru için şehit ve gazi olduk. Bu değerler uğruna kendimizi feda ettik ve etmeye de hazırız. Kutsal değerlerimizin haritası teröristlerden, hainlerden, bölücülerden sorulmaktadır. Bir yol haritası sorulacaksa, Türkiye için kendini feda eden şehitlerin ailelerinden ve gazilerden sorulmalıdır. ‘Kan dökülmesin analar ağlamasın’ diyorlar. Türk anası evlatlarını vatanına sahip çıksın diye yetiştirir. Evladı şehit olan nurlanır, gazi olan da onurlanır. Ananın vatanı elden giderse kahrolur ona, yaşamak haram olur. Hain odaklar şunu çok iyi bilmelidirler. Bu vatanı bölmeye, parçalamaya kimsenin gücü yetmez. Bunlar vatan ve bağımsızlık düşüncelerinden yoksundurlar. Hanelerinde şehit ve gazi de yoktur” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Vali Vekili Hüseyin Kulözü, Gaziler Günü’nün önemine değinerek, “Hür ve bağımsız yaşamaya alışmış Türk ulusu canından aziz bildiği kutsal vatan topraklarını hedef alan her saldırıyı kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz sayesinde önlerken, binlerce şehit verme ve gazi olma pahasına vatan topraklarını korumasını bilmiştir. Dün Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Kore’de, Kıbrıs’ta vatan müdafaası ve dünya barışı için şahadet mertebesine ulaşan ve gazi olarak dönen kahraman evlatlarımız bugünde ülkemizin birlik ve beraberliğini bozmak için fırsat arayan terör örgütüne karşı ülkemizin Güneydoğu bölgesinde mücadele yürütmektedir. Her ne şekilde olursa olsun, vatanımızın bütünlüğünü hedef alan güçler kahraman Türk silahlı Kuvvetlerimizin ve güvenlik güçlerimizin mücadele azim ve kararlılığı karşısında yok olmaya mahkumdurlar” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından; Kore ve Kıbrıs Gazileri Ali Sarı, Şakir Onay, İsmail Nurdan, Salih Kara ve Recep Demiroğlu’na madalyaları verildi.

19 Eylül Gaziler Günü, Gelibolu’da düzenlenen törenlerle kutlandı.

Gaziler Günü sebebiyle Tuğsavul caddesi 2.Kolordu Komutanlığı karargah binası önünde düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı?nın okunmasının ardından Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Tören daha sonra Atatürk Kız Meslek Lisesi salonunda devam etti. Törende bir konuşma yapan Emekli Binbaşı Hayri Güneş, gazilerin bütün savaşların temsilcileri ve onların içinden çıkan kahraman, asil, vakarlı, yüksek şeref ve fazilet sahibİ insanlar olduğunu belirterek, “Gaziler, esaret zincirinin Türk milletine takılmasına engel olmuş, özgür ülke topraklarında dilediğimiz gibi yaşamayı sağlayan cefakar, vefakar ve fedakar insanlardır. Gaziler destan yazan, destanlaşan Türk milletinin temsilcileridir. Gazileri olmayan ülkeler büyük ülke olamazlar. Ülkesini savunmasını bilen, sıkıntılı zamanlarda birlik ve beraberlik sergileyebilen, vatanına ve milletine gelebilecek tehlikeleri sezip defedebilen ülkeler büyük ülke olabilirler” dedi.

Güneş’in konuşmasının ardından 2. Kolordu Komutanlığında görevli Binbaşı Abdullah Küplü, Gaziler Günü nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un mesajını okudu.

18. Mekanize Piyade Tugayı’nda görev yapan askerler tarafından Çanakkale Savaşı’nı anlatan bir oratoryo canlandırıldı. Törene katılanlar daha sonra Gelibolu Askeri Şehitliği’ni ziyaret ederek, şehit mezarlarına karanfil bıraktı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir