Çanakkale’de 2 Ton Kaçak Midye Ele Geçirildi

10 Nisan 2012

Çanakkale’de, yasak bölgede toplandığı ve insan sağlığı için risk oluşturduğu bildirilen yaklaşık 2 ton midye ele geçirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, Sarıçay Mevkii’ndeki balıkçı barınağındaki bir tekneden çuvallar içinde midye indirildiği ihbarını aldı. Bunun üzerine polisle irtibata geçildi. Polis, boğaz içinde avlanmaya ve dalışa yasak bölge içinde toplanan, gelişimi tamamlanmamış midyelerin satılmak üzere yüklendiği kamyoneti, barınaktan çıkışta takibe aldı. Kamyonet Atatürk Caddesi’nde durdurulup 52 çuval midyeye el konuldu. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne ait başka bir kamyonete nakledilen çuvallardaki yaklaşık 2 ton midye, GESTAŞ’a ait iskeleden denize döküldü. Midyeleri toplayan 4 kişiye ise Su Ürünleri Kanunu uyarınca toplam 1600 lira idari para cezası uygulandı.

Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İlkay Uçar, Çanakkale Boğazı’nda kaçak avlanma yöntemiyle toplanan midyelerin, içinde ağır metal barındırdığını ve bu nedenle insan sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Uçar, bu tür midyelerin piyasaya sürülmesini önlemek için Sarıçay Mevkii başta olmak üzere birçok noktada ekiplerle önlem aldıklarını da kaydetti.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]
[Görsel: Sembolik]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir