Çanakkale’de 23 Nisan Coşkuyla Kutlandı

Çanakkale’de 23 Nisan Coşkuyla Kutlandı
23 Nisan 2010

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de coşku içinde kutlandı. Törenlere, Çanakkale Kara Savaşları’nın 95. yıl dönümü için Türkiye’ye gelen Avustralya, Yeni Zelanda, Pakistan ve İngiltere’den askeri yetkililer de katıldı.

Törenler sabah Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Vali Abdülkadir Atalık, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Alaeddin Sevim ile Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın anıta çelenk koymasının ardından diğer çelenklerin konulmasına geçildi.

AK Parti İl Başkanı Muzaffer Kutlu, çelenk koymak için anıta doğru ilerlerken çelengin alana getirilmediği anlaşıldı. Bir süre şaşkınlık içinde çelengi bekleyen il başkanı, çelengin gelmemesi üzerine selam verip yerine geri döndü. AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Orçun Oktay, yaklaşık 15 dakika sonra çiçekçide yaptırdıkları bir çelengi tören alanına getirerek Meclis’te grubu bulunmayan partilerin çelengi ile birlikte anıta koydu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla tören sona erdi. Törenin ardından protokol mensupları 18 Mart Stadyumu’na geçti. Vali Abdülkadir Atalık, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Alaeddin Sevim ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın bir araç üzerinden vatandaşların bayramlarını kutlamasının ardından İstiklal Marşı okundu. Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı’nın günün anlam ve önemine dair konuşmasının ardından şiirler okundu.

24-25 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek Çanakkale Kara Savaşları’nın 95. yıl dönümü törenlerine katılmak üzere Çanakkale’ye gelen yabancı ülkelerden bazı askeri yetkililer de törenleri takip etti. Ayrıca Avustralya, Fransa, Pakistan ve Yeni Zelanda Askeri Bandoları, “Uluslararası Askeri Bandolar Barış Festivali” kapsamında bir gösteri yaptı. Törenler resmi geçit ve öğrencilerin gösterileri ile sona erdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir