Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan 2012

Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşku içinde kutlanırken, Türkiye’de ilk kez bir ilköğretim okulu bünyesinde kurulan mehteran bölüğünün gösterisi büyük ilgi gördü.

23 Nisan törenleri, sabah Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Ardından 18 Mart Stadyumu’ndaki törenlere geçildi. Vali Güngör Azim Tuna, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Boğaz Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan’ın aracın üzerinden halkın ve çocukların bayramını kutlamasının ardından saygı duruşu eşliğinde göndere bayrak çekilip, İstiklal Marşı okundu.

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Şaban Karataş’ın günün anlam ve önemi ile ilgili yaptığı konuşmadan sonra öğrenciler tarafından şiirler okundu ve yapılan çeşitli yarışmalarda dereceye girenlerin isimleri açıklandı. Etkinlik öğrencilerin geçit töreni, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı Askeri Bandosu’nun konseri ve öğrencilerin gösterileri ile devam etti. Törende en fazla ilgiyi ise Özlem Kayalı İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından oluşturulan mehteran bölüğünün gösterisi çekti. Müzik öğretmeni Ersin Mirze’nin önderliğinde Türkiye’de ilk kez bir ilköğretim okulunda oluşturulan mehteran bölüğü, seslendirdiği “Ceddin Deden, Neslin Baban”, “Hücum Marşı” ve “Eski Ordu Marşı” ile büyük alkış aldı. Özlem Kayalı İlköğretim Okulu 4. sınıfından 32 öğrencinin 4 aylık çalışması sonucu yaptıkları mehteran gösterisi herkesi duygulandırdı.

Anafartalar İlköğretim Okulu 6-B Öğrencisi Mehmet Tayfun Özkan Valilik makamına oturdu
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Valilik makamına oturtulan Mehmet Tayfun Özkan, Çanakkale’nin güzel güvenli bir şehir olduğunu ve buna katkıda bulunan herkese teşekkür ettiğini söyledi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlayan Mehmet Tayfun Özkan, Vali Güngör Azim Tuna’ya Gelibolu Yarımadası’nda yapılan yatırımlar, İntepe’nin yangın sonrasında ağaçlandırılmasıyla ilgili yapılan çalışmaları sordu. Vali Güngör Azim Tuna’dan bilgi alan Mehmet Tayfun Özkan, Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş’tan eğitimde +4+4+4 ün öğrencilere getireceği faydaları sordu. Kordondaki Truva Atının yerinden taşınmasıyla ilgili Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile görüşen Mehmet Tayfun Özkan, basın mensuplarının da sorularını yanıtladı.

Cumhuriyet Meydanındaki törenlere Vali Güngör Azim Tuna’nın makam arabasıyla giden Mehmet Tayfun Özkan, Vali Güngör Azim Tuna ile Atatürk Anıtına çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.

Rektör Laçiner, Koltuğunu İlköğretim Öğrencisi Cenker Yaman’a Devretti
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Rektörlük koltuğunu geçici olarak Barbaros Hayrettin Paşa İlköğretim Okulu 5/A sınıfı öğrencisi Cenker Yaman’a devretti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Özdemir, Genel Sekreter Mustafa Yollu ve Barbaros Hayrettin Paşa İlköğretim Okulu Müdürü Ekrem Okumuş’un da bulunduğu ziyarette, Rektör Laçiner’den koltuğu devralan Cenker Yaman; “Üniversitemiz, şehrimizin dünyaya açılan penceresidir. Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş değerlerine bağlı davranış, çalışma ve yönetim anlayışıyla yeni fakülteler ve bölümler açılmasını, üniversitemiz öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarına cevap verecek yeni yurtlar açmayı, öğrencilerimizin sportif, kültürel ve sosyal etkinliklerine önem vermeyi ve üniversitemizi Çanakkale halkıyla buluşturacak yeni etkinlikler düzenlemeyi düşünüyorum” şeklinde konuştu. Rektör Laçiner de Yaman’a teşekkür ederek, çalışmalarına katkı vermeye hazır olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Sedat Laçiner; Cenker Yaman ve Barbaros Hayrettin Paşa İlköğretim Okulu Müdürü Ekrem Okumuş’a günün anısına hediye takdim etti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir