Çanakkale’de 2700 Mehmetçiğe Yılbaşı Hediyesi

31 Aralık 2009

Çanakkale’de 116. Er Eğitim Alayı’nda vatani görevlerini yapan 1989-4 tertip 2 bin 700 er, yılbaşı öncesi gerçekleştirilen yemin töreninin ardından aileleri ile birlikte çarşı iznine ayrıldı.

Cuma günü yapılması gereken yemin töreninin yılbaşı sebebiyle bir gün önceye alınmasıyla Perşembe günü gerçekleştirilmesi askerlerle ailelerini sevince boğdu. Adeta yılbaşı hediyesi olarak görülen yemin törenine katılan asker aileleri bir yandan çocuklarının yemin törenini dikkatle takip ederken, diğer yandan da yılbaşını evlatları ile birlikte geçirecek olmanın sevincini yaşadılar. Türkiye’nin dört bir yanından Çanakkale’ye gelerek vatani görevlerine başlayan Mehmetçikler tören kapsamında bayrak ve silah üzerine el koyarak, vatanın bölünmez bütünlüğü için seve seve can vereceklerine dair yemin etti. Çanakkale 18 Mart Stadyumu’nda düzenlenen tören sancağın yerini almasından sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Törende bir konuşma yapan konuşma yapan Çanakkale 116. Er Eğitim Alay Komutanı Jandarma Kurmay Kıdemli Albay Hüseyin Kurtoğlu, asker ailelerine seslenerek, ?Bizlere emanet ettiğiniz kınalı kuzularınızı gözümüz gibi koruduğunuzdan emin olabilirsiniz? dedi.

Yapılan konuşmanın ardından 1989-4 tertip 2 bin 700 er ile 331. kısa dönem askerler törenle yemin etti. Asker ailelerinin duygusal anlar yaşadığı yemin töreni sırasında bazı aileler gözyaşlarına hakim olamadı. Tören sonrasında aileler yılbaşını da fırsat bilerek çarşı iznine çıktı. Çanakkale?de sahil kesiminde aileleri ile gezinen ve hasret gideren Mehmetçikler geceyi Çanakkale?de geçirecekler.

Yemin törenine Vali Abdülkadir Atalık, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Alaeddin Sevim, Bilecik 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Şafak Karakoç, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir ile diğer protokol üyeleri ve askeri mülki erkan katıldı.

İHA

Yorumlar...
  • erbil bolamat
    04/07/2010 17:18

    ben erbil bolamat 1988 1990 hakkari yüksekova da jandarma üsteymen hüseyin kurtoğlunun askeriydim ve onun yetiştirdiği bi asker olmak tan onur duyuyorum cnm komutanım seni çok seviyorum

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir