Çanakkale’de “44 Yıllık Orman Bölge Müdürlüğü Kapatılıyor” İddiası

09 Eylül 2011

Çanakkale’de 44 yıl önce kurulan Orman Bölge Müdürlüğü’nün kapatılması ile ilgili iddialar ortalığı karıştırdı.

Konu ile ilgili Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yapan TMMOB Orman Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Şerafettin Bayraktar, Türkiye genelinde 27 orman müdürlüğünden biri olan Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünün 1967 yılında kurulduğunu belirterek, “Bakanlığın aldığı bir kararla Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünü kapatacağını öğrenmiş bulunuyoruz. Çanakkale Bölge Müdürlüğü 2010 yılında 20 milyonu yönetim gideri olmak üzere 47 milyon TL gider ve 49 milyon TL’de geliri ile Çanakkale il ekonomisinde çok önemli bir yere sahiptir. Yapılan son envanter çalışmalarında da Çanakkale ilinin yüzde 58’lik kısmı orman alındır. Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü Orman Bölge Müdürlüklerinin kurulmasına yönelik değerlendirme ve puanlama ölçütlerine göre yaklaşık 2100 puan ile mevcut 27 bölge müdürlüğü arasında 10. sırada yer almaktadır. Bölge müdürlüğünün faaliyetleri ve orman varlığı değerlendirildiğinde 27 bölge müdürlüğü arasında orman ürünleri üretiminde de ortalama 500 bin metreküp ile ilk 10, orman varlığının büyüklüğü açısından ilk 12 ve gelir ile karlılık açısından da uzun yıllardır ilk 10 içinde yer almaktadır. Bölge Müdürlüğü 2010 yılında Çanakkale ili orman köylüsüne 17 milyon TL, Edirne ili köylüsüne 3 milyon TL, Tekirdağ ili orman köylüsüne de 1 milyon TL olmak üzere toplam 21 milyon TL katkı sağlamıştır. Bu çerçevede yapılacak tasarruflar bunlar düşünülerek yapılmalıdır. Bölge bir değerlendirme sonucunda mevcut bölge müdürlükleri arasında yaptığı hizmet ve çalışmalarla ilk 10’larda yer alan Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünün kapatılacağı haberleri, başta Çanakkale orman köysünü ve halkı ile kurum çalışanları olmak üzere ormandan doğrudan ya da dolaylı olarak faydalanan halkı olumsuz yönde etkilemektedir. Kamu hizmetini sürekli, hızlı, etkin bir biçimde sunacağı iddiasında bulunan Bakanlık bu uygulaması ile saygınlığına ve duyulan güvenine şüphe düşürecektir. Mevcut orman bölge müdürlükleri içerisinde bulundukları ilde hiçbir ormanı olmayan bölge müdürlükleri varken, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünün kapatılmasının amacı nedir? Kuruluş ve görev yönetmeliğine göre Orman Bölge Müdürlüğü tarafından verilen hizmetlerin, bakanlığın başka bir birimince yerine getirilmesi de mümkün değildir. Bu kararı almak isteyen kişi ya da kişilerin bu hususları dikkate alarak kararlarını yeniden gözden geçirmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Orman Mühendisleri Odası Eski Genel Başkanı Salih Sönmezışık da Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünün kapatılmak istenmesinin en önemli sebebinin Kazdağları olduğunu iddia etti. Kazdağları’nda yapılan maden arama çalışmalarının bunda etkili olduğunu iddia eden Sönmezışık, bütün Çanakkalelilerin bu konuya sahip çıkmalarını istedi.

ÇTSO’DAN ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI EROĞLU’NA AÇIK MEKTUP
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) yönetimi 44 yıl önce kurulan Orman Bölge Müdürlüğü’nün kapatılması ile ilgili yapılan çalışmaların Çanakkale’ye zarar vereceğini belirterek, ili ziyaret edecek olan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Erdoğlu’na açık mektup yayınladı.

ÇTSO tarafından Bakan Veysel Eroğulu’na yönelik kaleme alınan yazıda şu ifadelere yer verildi: “Sayın Bakanım, 1.100 çalışanı ile yüzde 54’ü ormanlarla kaplı olan Çanakkale’de faaliyet gösteren Orman Bölge Müdürlüğü’nün kapatılarak, Balıkesir Bölge Müdürlüğü’ne bağlanması yolunda alınan duyumlar; gelişme yolunda önemli adımlar atmakta olan ilimiz adına olumlu bir gelişme olmayacaktır. Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü’nün kapatılması yerinden yönetim düşüncesi ile bağdaşmadığı gibi gelişme yolunda yatırıma ve iş alanlarına ihtiyacı olan Çanakkale kamuoyu vicdanında rahatsızlık yaratmaktadır. Çanakkale’nin kalkınması için birçok projeye start verildiği ve yakın bir gelecekte ekonomik gelişmişlik anlamında Balıkesir’i geride bırakacağı böyle bir dönemde, bölge müdürlüğünün bu ilimize bağlanması da 64 meclis üyesi olarak tarafımızca doğru bir karar olarak değerlendirilmemektedir. Bu konudaki düşüncelerimizi dikkate alarak gereğini yapacağınıza inancımızla düşüncelerimizi sizinle ve kamuoyu ile paylaşmakta Çanakkalemiz için yarar görmekteyiz. Saygılarımızla”

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir