Çanakkale’de 6 Kişide Domuz Gribi Şüphesi

01 Haziran 2009

Domuz gribi virüsü taşıdığından şüphe edilen ABD ve Amsterdam’dan gelen uçağın yolcularından altısının Çanakkale’de ikamet ettiği belirlendi.

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı araştırmalarla adresleri tespit edilen altı kişiye İl Sağlık Müdürlüğü koruyucu ilaç tedavisi uyguluyor. Çanakkale İl Sağlık Müdürü Dr. İlhan Güney, adresleri tespit edilen altı kişinin beş gün süreyle takip edileceğini söyledi. Virüs için koruma amaçlı ilaç tedavisine başlandığını kaydeden Güney, “Bu kişilerde H1N1 virüsüne ilişkin herhangi bir bulguya rastlanmadı, ancak tedbir amaçlı rutin ateş ölçümleri, özel bir ekip tarafından yapılıyor. Karantina altına alınmayan kişiler, günlük yaşamlarını sürdürüyor.” dedi.

Hastalığa karşı alınabilecek önlemler hakkında da bilgi veren Dr. Güney, şunları söyledi: “Bu hastalık, bir tür grip bulgusuyla başgösteriyor. Öksürme sırasında ağız ve burun sıvılarından yayılan virüs etrafa saçılabiliyor. Hasta öksürdüğü sırada zemin, trabzan, asansör düğmesi, kapı kolu, masa, sandalye gibi yerlere konmasından sonra virüs, uzun süre canlı kalabiliyor. Bu bölgelere temas eden başka kişilere de bulaşabiliyor. Bunun için ellerimizi sık sık sabunla yıkamalıyız.”28 Mayıs tarihinde New York’tan hareket edip 29 Mayıs’ta İstanbul’a inen THK’nin TK 002 sefer sayılı uçağı, 29 Mayıs saat 13.00’te hareket eden TK 324 sefer sayılı İstanbul-İzmir uçağı ve 29 Mayıs saat 09.50’de hareket eden KLM Havayolları’nın KL 1613 sefer sayılı Amsterdam-İstanbul uçağı yolcularından birkaçında domuz gribi (H1N1) virüsü görülmüştü. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı, yolcuların yerlerini tespit etmeye başlamıştı.

[Haber Kaynağı: Hürhaber]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir