Çanakkale?de 9 Ayda 302 Hektar Ormanlık Alan Yandı

21 Eylül 2011

Orman yangınları konusunda en hassas bölgelerin başında yer alan Çanakkale’de 2011 yılının 9 aylık döneminde toplam 24 yangında 302 hektarlık alanın yandığı öğrenildi.

Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yaz mevsimi boyunca havadan ve karadan Çanakkale ve yöresinin orman yangınlarına karşı dikkatli şekilde takibinin yapıldığını belirterek, “2011 yılının 9 aylık döneminde ilimiz genelinde 24 orman yangınında 302 hektarlık alan yandı. Bu yangınların en büyüğü Bayramiç ilçesine bağlı Yiğitler-Doğancı köyleri arasında meydana gelen yangındı. Bu yangında 168,5 hektarlık alan tahrip oldu. Bunun dışında Çan ilçesine bağlı Keçiağılı-Halilağa köyleri arasındaki bölgede çıkan yangında da 95 hektarlık alan yandı” dedi.

Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri 2011 yılında orman yangınlarına müdahale konusunda 8 dozer, 40 arazöz, 12 tonluk 14 su ikmal aracı, 15 ilk müdahale aracı, 1’i keşif olmak üzere 5 söndürme uçağı ve 1 söndürme helikopteri ile hizmet verdiklerini de belirterek, “Çanakkale ili genelinde 40 yangın kulesindeki nöbetçilerimiz gördükleri en ufak bir dumanı dahi ihbar ederek yangınlara anında müdahale etme imkanını sağlıyorlar. Ayrıca 3 kulemizde ise kameralı gözetleme sistemimiz bulunuyor. Buradaki görüntüleri de merkezimizde anında takip ederek o bölgedeki durumu görebiliyoruz. 430 yangın söndürme işçimizle orman yangınlara müdahale ediyoruz” dedi.

UÇAKLAR 30 EYLÜL’DE GİDİYOR
Öte yandan Çanakkale’de yaz sezonu boyunca havaalanında konuşlandırılan Türk Hava Kurumu’na ait biri keşif olmak üzere toplam 5 söndürme uçağının sözleşme gereği 30 Eylül tarihinde bölgeden ayrılacağını da belirten yetkililer, “Bunun dışında söndürme helikopterimiz ise 28 Ekim tarihine kadar Çanakkale’de görevine devam edecek” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir