Çanakkale’de Açılan İşyeri Sayısındaki Artış Dikkat Çekiyor

22 Kasım 2008

Türkiye genelinde ekonomik kriz sebebiyle işyerleri tek tek kapanırken Çanakkale?de açılan işyeri sayısının fazlalaşması herkesi şaşkına çevirdi.

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Mustafa Vurucu, yaptıkları istatistiki değerlendirmede ekonomik krize rağmen il merkezinde açılan işyeri sayısının artığını belirterek, ?2001 yılındaki kriz sırasında Çanakkale?de bin 500 kişi yeni işyeri açarken, 2 bin 400 kişi kaydını sildirmişti. O yılki krizde kapanan işyeri sayısı çok fazlaydı. 2008 yılındaki ekonomik krizin ardından da aynı durumun olacağını tahmin etmemize rağmen il merkezinde ilginç sonuçlarla karşılaştık. 2008 yılının Kasım ayının 18?i itibarıyla bin 686 kişi işyeri açarken, bin 244 kişi ise işyerini kapatmış durumda. Yani 2008 yılı genelinde işyeri sayısında 442 tanelik bir artış söz konusu. Son 4 aya baktığımızda ise Eylül ayında 145 işyeri açılıp 118 işyeri kapanırken, bu oran Ekim ayında 151 açılış, 100 kapanış ve Kasım ayında da 103 işyeri açılışı, 60 işyeri kapanışı şeklinde meydana geldi. Ekonomik krizin önemli boyutlara ulaştığı ülkemizde Çanakkale?de işyeri sayısındaki bu artış bizleri de olukça şaşırttı? dedi.

Mustafa Vurucu, 2008 yılında işyeri sayısındaki artışın sebeplerini araştırmaya başladıklarını da belirterek, ?Ekonomik kriz ortamında bu sayının artması tabiiki düşündürücü. Çanakkale turistik bir yerleşim birimi. Havaların da iyi gitmesi sebebiyle turizm kenti Çanakkale?de esnaflarımız ekonomik açıdan bir rahatlama yaşamış olabilirler. Ancak kış mevsiminin gelmesi ile birlikte bu krizin yavaş yavaş esnaflarımızı etkileyeceğini sanıyorum. Yıl sonuna kadar işyeri kapamalarda artış gözlenebilir? dedi.
Mustafa Vurucu, belediye tarafından yapılan ve bir süre önce hizmete giren modern pazar yerindeki esnafların yeni uyulama kapsamında vergiye tabi tutulduklarını da belirterek, ?Burada bulunan esnaflarımız da doğal olarak odamıza kayıt oldular. Bu işyeri sayısının artışında bu oran da etkili olmuş olabilir. Araştırmalarımız sonunda kesin sonucu ulaşacağız? dedi.
İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir