Çanakkale’de Ahilik Haftası Etkinlikleri Başladı

Çanakkale’de Ahilik Haftası Etkinlikleri Başladı
24 Eylül 2013

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği başkan ve üyeleri Ahilik Haftası Etkinlikleri kapsamında Vali Ahmet Çınar’ı makamında ziyaret etti.

Ahilik Haftası Etkinlikleri kapsamında ziyaret için mehteran takımı ile Hükümet Konağı’na gelen misafirleri Çanakkale Valisi Ahmet Çınar Hükümet Konağı bahçesinde karşıladı. Hatıra fotoğrafı çekildikten sonra ziyaretçileri ile birlikte Valilik Makamına geçerek bir süre sohbet eden Vali Çınar’a Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Vurucu tarafından ahilik müessesesi ile ilgili bilgiler aktarıldı. Esnafa sağladığı destek ve Ahilik Haftası programlarında kendilerini yalnız bırakmadığı için Vali Ahmet Çınar’a teşekkür etti.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Vurucu ve beraberindekilere ziyaretleri için teşekkür ederek Ahilik Haftalarını kutlayan Vali Çınar; “Ahilik müessesesinin çok köklü bir geçmişi var. Ahilik teşkilatı dayanışmayı, birlik ve beraberliği barındırır. Emeğe saygının ön planda tutulduğu ahilik teşkilatındaki bütün değerlerin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması gerekmektedir.” dedi.

Ardından Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenle Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması, saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşı okunmasıyla Ahilik Haftası etkinlikleri başladı. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanının konuşmasının ardından Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Belediye Başkan Vekili Avukat Muharrem Erkek ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Kurt birer konuşma yaptı.

Halk oyunları gösterisi ve Halk Eğitim Merkezi kurslarına katılmış olanların düzenlediği defileden sonra yılın ahileri olarak seçilen İsmail Uysal, Sedat Çankırı ve Betül Yeşildere’ye Vali Ahmet Çınar tarafından çeşitli hediyeler verildi. Ahilik Haftası nedeniyle düzenlenen kompozisyon yarışmasında dereceye giren Riba Demir, Göker Özbek ve Cemal Furkan Özbek’e, Mehmet Pehlivan Mesleki Eğitim Merkezinden ustalık ve kalfalık belgesi almaya hak kazananlara belgeleri ve ödülleri verildi.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören Mehteran gösterisi ile birlikte misafirlere pilav ikram edilmesiyle sona erdi.

[canakkale.gov.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir