Çanakkale’de Akıllı Kavşak Yönetim Sistemi Demo Çalışması Gerçekleştirildi

Çanakkale’de Akıllı Kavşak Yönetim Sistemi Demo Çalışması Gerçekleştirildi
14 Şubat 2014

Kentlerdeki trafik yoğunluğunu azaltmaya yönelik bir çalışma olan Akıllı Kavşak Yönetim Sistemi’nin Çanakkale’deki ilk demo çalışması eski belediye kavşağında gerçekleştirildi.

Demo çalışmasına Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Hayati Gürses, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir başta olmak üzere, Akıllı Kavşak Yönetim Sistemi teknisyenleri katıldı.

Demo çalışmasına katılan heyete sistem hakkında bilgi veren teknisyen Şule Yücel, Akıllı Kavşak Yönetim Sistemi’nin trafiğin yoğunluğuna göre trafik ışıklarının süresini ayarladığını, eğer bir yönde araç yoğunluğu fazlaysa o yönün yeşil ışık süresinin otomatik olarak uzatıldığını söyledi. Yücel, kavşağa yerleştirilen kamera sistemi ile birlikte araç sayımının otomatik olarak yapıldığını, böylelikle hangi yöne yeşil ışık yakılması gerektiğinin kolayca belirlendiğini söyledi. Yücel, elektronik cihazlar olması nedeniyle, sistemde herhangi bir arıza meydana geldiğinde trafiğin aksamayacağını, eski ışıklandırma sisteminin devreye girerek trafik akışının sağlanacağını kaydetti.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da sistemi incelerken, bu çalışma ile birlikte araçların akaryakıt tasarrufu sağlayabileceğini aynı zamanda gürültü ve çevre kirliliğinin de azaltılabileceğini ifade etti.

Konuşmaların ardından Akıllı Kavşak Yönetim Sistemi’nin canlı uygulaması da gerçekleştirilirken, bu uygulamanın faydalı ve kullanışlı bulunması durumunda Çanakkale’nin diğer önemli kavşaklarında da uygulamanın başlatılacağı kaydedildi.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir