Çanakkale’de Baz İstasyonları, Elektromanyetik Alan Limit Değerlerinin Altında

Çanakkale’de Baz İstasyonları, Elektromanyetik Alan Limit Değerlerinin Altında
20 Şubat 2012

Bilgi Teknolojiler ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından Çanakkale’de yer alan baz istasyonları için hazırlanan ölçüm raporuna göre istasyonların elektromanyetik alan limit değerlerinin çok altında çıktığı açıklandı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından Çanakkale’de aktif bulunan baz istasyonları denetlemeleri yapıldı. Denetleme sonucuna göre Çanakkale’deki baz istasyonları ICNIRP (Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu) tarafından belirlenen limit değerlerin altında çıktı. ICNIRP tarafından belirlenen limit 41 Volt/Metre olmasına rağmen Çanakkale’de 10 Volt/Metre’yi geçen baz istasyonuna rastlanmadı. Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Komisyonu tarafından kabul gören ICNIRP elektromanyetik dalgaların limit değerlerini ortam için 41 Volt/metre olarak belirlerken Türkiye’de bu değer BTK tarafından 4 kat aşağıya çekilerek 10 Volt/Metre olarak kabul ediliyor. Yapılan denetlemeler sonucunda ise Çanakkale’de 10 Volt/Metre’yi geçen baz istasyonuna rastlanmadı.

Çanakkale’de 507 adet baz istasyonunun bulunduğunu belirten BTK Spektrum Yönetimi Dairesi Bilişim Uzmanı Ali Rıza Özdemir, “ICNIRP tarafından baz istasyonları için belirlenen limit değer 41 V/m limit değeri, Almanya, Danimarka, Fransa ve Slovenya gibi ülkelerde aynen uygulanırken, Türkiye’de bu değer 4 kat aşağıya çekilerek 10 V/m olarak uygulanıyor. Ancak yapılan ölçüm sonuçlarında görüyoruz ki baz istasyonları için bu değerler bizim de belirlediğimiz değerlerin çok altında çıkıyor. Çanakkale’de de 10 V/m limit değerin üstünde ölçüme rastlanmadı” dedi.

BTK’nın Çanakkale için yaptığı ölçüm sonuçlarını değerlendiren İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan ise Türkiye’de baz istasyonları ile ilgili önyargı oluştuğunu belirterek, baz istasyonlarının bilinenin aksine daha düşük elektromanyetik alan oluşturduğunu belirtti. Prof. Dr. Tunaya Kalkan kendisinin de bizzat ölçümler yaptığını belirterek, “Cep telefonu teknolojisi ilk geldiğinde baz istasyonlarının şiddetleri biraz yüksekti. O zamanlar bir cep telefonunun 100 V/m’lere çıktığını da biliyoruz. Şu anki ölçümler 1 V/m civarında sonuç veriyor. Yani 10 V/m sınır değerinin de 10’da 1’ini görüyorum. Türkiye’deki uygulamada Avrupa uygulamasının 4’te 1’i sınır değer kabul ediliyor. Yaptığımız ölçümlerde de sınır değerin 10’da 1’ini elde ediyoruz” dedi.

Yapılan değerlendirmeler sonunda Çanakkale’deki baz istasyonundan alınan sonuçlar ise şu şekilde açıklandı:

Ölçüm Sayısı – Ölçüm Aralığı (V/M) – Ölçüm Yüzdesi (%)
6397 – 0-1 91.4
427 1-2 6.1
27 2-3 0.3

SİSTEM TİPİ BAZ İSTASYONU SAYISI
2G: 380
3G: 127
Toplam: 507

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir