Çanakkale’de Bilgisayarlı Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonu Sayısı 15’e Ulaştı

Çanakkale’de Bilgisayarlı Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonu Sayısı 15’e Ulaştı
20 Ağustos 2009

Çanakkale?de İl Özel İdaresi kaynaklarınca desteklenen ?Bilgisayarlı Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonları?nın sayısı 15?e ulaştı.

Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri tarım sektöründe üreticilere büyük fayda sağlayan ?Bilgisayarlı Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonları?nın sayısının hergeçen gün arttığını belirterek, ?Erken uyarı sisteminde en önemli koşul doğru ve zamanında meteorolojik veri alabilmektir. Bu çalışmalarda meteorolojik veriler, fenolojik gözlem, zararlı etmenlerinin biyolojisi, hastalık takibi ile Isı-gün derece toplamları gibi birçok verinin teknik ekip ile değerlendirilmesi neticesinde bitki hastalık ve zararlılarının oluşumu önceden tahmin edilip, zamanında ve doğru ilaçlama takvimlerinin oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu sayede gereksiz ve lüzumundan fazla zirai ilaç kullanımı engellenerek ekonomiye katkı sağlanmakta, ürünlerde kalıntı tolerans sınırına çekilerek iç piyasa ve ihracat için güvenli ürün alma imkanına kavuşulmakta ve hem de zirai ilaçların toprak, su ve çevre üzerine olan olumsuz etkileri en aza indirgenmektedir? dedi.

Bir istasyonun yaklaşık sabit yatırım tutarı 20.000 TL olduğunu da belirten yetkililer, ?Bu istasyonun ömrü ise 10 yıldır. Geçtiğimiz Temmuz ayı içerisinde Bayramiç ilçesi Karaköy köyüne kurulan ive yaklaşık 6.000 da meyve bahçesine hitap eden istasyomuz sayesinde bu alanda yapılacak ilaç ve işçilik giderleri dikkate alınmak kaydıyla, yüzde 50’lik bir ilaçlama tasarrufu ile yaklaşık ilaçlama başına 45.000 TL tasarruf sağlanmaktadır. Bu bedelin ortalama 10?12 olan ilaçlama sayısını yarıya indirdiği düşünüldüğünde, her ilaçlamadaki 45.000 TL’lik tasarrufla 10 yıllık bir süreçte sadece bu istasyonda yaklaşık 2.000.000 TL?lik bir tasarrufun ilimiz ve dolayısıyla ülke ekonomisine katkısı söz konusudur? dedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir