Çanakkale’de Bir İlk: Feministler ve LGBTİ Bireyler 8 Mart’ta Sokaklardaydı

10 Mart 2014

Türkiye’nin bir çok yerinde olduğu gibi Çanakkale’de de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü bir çok kadın örgütünün, siyasal partilerin ve diğer sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla, kentin farklı yerlerinde gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Bu yıl Çanakkale’de ilk defa feministler ve LGBTİ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks) bireyler kendi sözlerini söylemek için alanlardaydı. ÇABA Kadın Kolektifi içinde yer alan feminist ve LGBTİ bireyler Salı Pazarı’ndan başlayarak Cumhuriyet Meydanı’na kadar yapılan yürüyüşte mor pankartları ve gökkuşağı bayraklarıyla patriarkaya, kapitalizme ve heteroseksizme karşı sokaklarda olduklarını, kadınların yaşam hakkını elinden alan, ezen, ikincilleştiren, sömüren erkek egemen sisteme, LGBTİ bireyleri dışlayan, yok sayan, yaşam hakkı tanımayan cinsiyet rejimine, genel ahlak anlayışına karşı isyanda olduklarını söyleyerek mücadelelerini sürdüreceklerini belirttiler. “Ar değiliz biz, mal değiliz biz, zar değiliz biz, feministiz”, “kadınlar sokağa, eyleme, özgürleşmeye”, ‘Bedenimiz, hayatımız, kararımız bizim, aileniz sizin olsun’, “İster göğsümü açarım, ister başımı örterim, sana ne”, “Sokakları da geceleri de meydanları da istiyoruz”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Hep erkekler çalıyo”, “Eşcinseller artık susmayacaklar”, “Nefrete inat yaşasın hayat”, “Genel ahlak kimin ahlakı”, “Nerdesin aşkım, burdayım aşkım”, “Genel ahlakınız batsın”, “Eşcinseliz burdayız buna alışın” sloganlarını atan kolektif üyeleri yürüyüş boyunca renklilikleri, şarkıları ve sloganlarıyla dikkat çekti.

ÇABA Kadın Kolektifi 8 Mart ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere verdi:

“Feminizmi bir nefret söylemi olarak kodlayan ataerkil bir sistemin içinde yüzüyoruz. Bu ataerkil sistemin ürettiği eril zihniyet, temelde cinsiyetçiliği, cinsiyetçi sömürü ve baskıyı sona erdirmeye çalışan bir hareket olan feminizmi ve feministleri yok saymayı, onu yapamazsa da aşağılayıp marjinalleştirerek ötekileştirmeyi sürdürüyor. Feminizmi bir burjuva ideolojisi olarak görmekten feministleri çirkin, evde kalmış, kompleksli, erkek düşmanı, cazgır kadınlar olarak etiketlemeye kadar ana akım medyanın da cinsiyetçi söylemiyle yeniden üretilen bir kadın düşmanlığıyla karşı karşıyayız. İçinde yaşadığımız ve her gün onca kadının erkekler tarafından öldürüldüğü, şiddet gördüğü, tacize, tecavüze uğradığı bu erkek egemen yapı kadınların ezilmişliğinin nedenlerinin farkına vararak örgütlenmesinden, birlikte mücadele etmesinden elbette korkuyor. Biz feministler erkek denetimine boyun eğmeyerek, kadın olarak emeğimizin, bedenimizin, yaşamımızın üzerindeki ataerkil tahakküme başkaldırarak, erkeğe tabi olmayı, ezilmeyi, her başarılı erkeğin arkasında duran, az konuşan, edepli(!) hanım hanımcık(!), hem çocuk hem de kariyer yapan, kocasına da hizmet eden süper(!) anne ve eş olarak ikincil konumumuzu reddediyor eşitlik ve özgürlük için ÇABA’lıyoruz. Feminizmi, farklı alanlar arasında köprüler kurarak hayatımıza eleştirel bakmanın, bu bakışla yeni bir gözle yaşamı okumanın ve hayatlarımızı yeniden kurmanın bir yolu, politikası olarak görüyor; mücadelemizi Çanakkale’de de sürdürüyoruz. Bizler LBGTİ bireyler olarak cinsel yönelimimizden, cinsel kimliğimizden dolayı aşağılanmaya, dışlanmaya, yok sayılmaya, hemen her gün bir yenisi gerçekleşen nefret cinayetlerine isyan ettiğimiz için de alanlardayız. LGBTİ birey olmanın hastalık sayıldığı, eşcinselliğin ahlaksızlık olarak görüldüğü, LGBTİ bireylerin düşmanca davranışlara maruz kalarak korku içinde gizlenerek ve baskı altında yaşamak zorunda kaldıkları, nefret söylemi nedeniyle eğitim, sağlık, barınma haklarından mahrum bırakıldıkları, çalışma yaşamında da ayrımcılığa homofobiye maruz kalarak dışlandıkları bir ülkede hiçbirimiz özgür değiliz. Çanakkale’de de feministler ve LGBTİ bireyler artık susmayacaklar. Bu 8 Mart’ta Çanakkale’de ilk defa ÇABA Kadın Kolektifi içerisinde feministler ve LGBTİ bireyler olarak sokaklardaydık. Bundan sonra da sokakları terk etmeyeceğiz. Bu daha başlangıç mücadeleye devam!”

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir