Çanakkale’de Blues Rüzgarı Esti

26 Kasım 2013

23 yıldır Anadolu’nun dört bir yanına Blues müziği götüren Türkiye’nin ilk ve tek Blues festivali Efes Pilsen Blues Festival, bu yıl itibariyle Pozitif Live tarafından “Blues Festival” adıyla Çanakkaleli müzikseverleri blues dünyasının önde gelen isimleriyle buluşturdu. Bu sene 24’ncüsü düzenlenen Blues Festival, 25 Kasım 2013 Pazartesi akşamı Çanakkale Kolin Hotel’de gerçekleşti.

Blues coşkusunu 24’ncü kez paylaşmak için yola çıkan Blues festival’in 16’ncı durağı Çanakkale oldu. Çanakkale konseri öncesinde Türkiye’nin ilk zeytinyağı müzesi olan Adatepe Zeytinyağı Müzesi’ni ve Truva Antik Kenti’ni gezen Blues sanatçıları, akşam muhteşem bir konser verdi.

Konserde ilk olarak Jimmy Burns Band ve Katherine Davis sahne aldı. Chicago Blues, Gospel ve Boogie Jazz tarzlarının önde gelen vokalisti; başarılı müzisyen, söz yazarı, oyuncu ve öğretmen olan Katherine Davis, muhteşem sesi ve performansı ile Çanakkaleli müzikseverleri büyüledi. Çağdaş Blues müziğinde kendine has benzersiz bir ses yaratmış ödüllü sanatçı Jimmy Burns de, gitarist David Antonio Herrero, bas gitarist Ari David Seder ve davulcu Andrew Terrill Thomas’tan oluşan grubu Jimmy Burns Band ile Çanakkale’yi Blues ezgileri ile coşturdu.

Ünlü Blues ustasından Çanakkale için Türkçe “Esterabim” performansı
Çanakkaleli müzikseverler bu keyifli performansların ardından çağımızın en ünlü Blues sanatçılarından biri olan Joe Louis Walker’ı dinleme şansına erişti. “Between A Rock And A Hard Place” albümü ile 2010 Yılın albümü ödülü de dahil olmak üzere dört büyük Blues ödülünün sahibi olan ve 43 kez bu ödüllere aday gösterilen sanatçı ve beş kişilik grubu, Anadolu rock müziğinin büyük ustası Erkin Koray’ın efsane şarkılarından biri olan ‘Esterabim’in nakarat bölümünü Çanakkale için seslendirdi. Ünlü Blues sanatçısı ve grubunun sergilediği Türkçe performans, Çanakkale’de büyük beğeniyle karşılandı. Tüm salon hep bir ağızdan şarkıya ve gruba eşlik etti.

Blues Festival 24, 26 Kasım’da Edirne’de gerçekleştireceği konser ile birlikte 17 ili kapsayan Türkiye turnesini tamamlayacak.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir