Çanakkale’de Cemevleri İbadethane Sayılacak

05 Şubat 2015

Çanakkale Belediye Meclisinin şubat ayı toplantısında cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi görüşülüp oy birliğiyle meclisten geçti.

“Mevcut Çanakkale Cemevi Alanı İmar Planlarında Kültür Tesisi Alanı olarak planlı iken, bu durum Şubat Meclisinde alınan kararla “Dini Tesis Alanı Cemevi” olarak değiştirildi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) inanç ve ibadetlere saygı çerçevesinde Cemevlerinin de ibadethane sayılmasına ilişkin kararı, Belediye Meclisinin Şubat ayı oturumunun gündemine taşındı.

Çanakkale Belediye Meclisinde ilk adım olarak mevcut Cemevinin imar planlarında ki durumu Kültür Alanından, Dini Tesis Alanı Cemevi olarak fonksiyon değişikliği yapıldı.

AİHM’in 2 Aralık 2014 tarihli ‘Cemevlerinin ibadet tesisi sayılması ve diğer ibadet yerlerine tanınan haklardan, ayrımcılık yapılmadan yararlandırılmasına’ ilişkin kararını mecliste dile getiren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, aynı kararda, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ayrımcılığı yasaklayan 14. Maddesini ve inanç özgürlüğünü güvence altına alan 9. Maddesini ihlal ettiğine karar verildiğini de açıkladı. ‘Dini tesis alanı’ ibaresinin geniş kapsamlı olduğunu vurgulayan Başkan Gökhan AİHM kararı gereğince Cemevlerinin de ibadethane olarak belirlenmesi gerektiğini söyledi. Böylelikle ibadethanelere tanınan pek çok önemli ayrıcalığa Cemevleri’de kavuşmuş olacak.

Ülke genelinde pek çok CHP’li belediyenin Şubat ayı meclis gündemine taşıdığı konuya ilişkin Başkan Gökhan, “Bizim meclis olarak, AİHM kararlarını uygulamaya yönelik kararımız var. Resmi bir kurum olduğumuz için gereğini yapmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir