Çanakkale’de Çevreci İşletmelere Ödül

24 Şubat 2011

Çanakkale Belediyesi 2007 yılından bu yana yürüttüğü “Bitkisel Atık Yağların Ayrı Olarak Toplanması ve Bertarafı” faaliyetleri kapsamında atık yağlarını ayrı olarak toplayıp çevreye katkıda bulunan işletmeleri ödüllendirdi.

Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen törende bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, atık yağlarını ayrı toplayarak çevreye ve ekonomiye katkılarından dolayı işletme sahiplerine teşekkür ederek, ?Çevre konusu ve mevzuatı her geçen yıl ülkemizde de önemli gelişmeler gösteriyor. Biz de sorumlu belediyecilik anlayışıyla konuya ilişkin gerekli özeni gösteriyoruz. Çevre bilincinin yaygınlaştırılması ve atık konusunda bilinçlenmesinin arttırılması amacıyla düzenlenen plaket töreninde hem çevreyi korumak, hem de atık yağların yakıt olarak değerlendirilmesi amacıyla ekonomiye katkıda bulunduğumuzu belirtmek istiyorum. Bitkisel atık yağların ayrı olarak toplanması dışında ambalaj atıkları, piller, bahçe atıkları, mobilya atıkları gibi konulardaki çalışmalarımızı da hassasiyetle sürdürüyoruz.Tabii işin çevre boyutu ile beraber altyapı konusu da önem taşıyor. Binalarımızın tesisatına ve kentimizin altyapısına ve dolayısıyla yeraltı kaynaklarımıza verdiği zararı önlemek adına bu duyarlılığı tüm kentlimizin göstermesini bekliyoruz. Çalışmalarımızı tüm kente yaygınlaştırmak amacıyla hızla devam ettiriyoruz. Duyarlı tüm kentlilerimizin geleceğimizi korumak adına yapılan bu çalışmalara ortak olmalarını ve sahiplenmesini diliyorum” dedi.

Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Aysun Kavcar’da konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Kavcar, “Bizim belediye olarak sorumluluğumuz bakanlıktan lisans almış firmalarla bu atıkların toplanmasıydı. Kentimizde 2006 yılından bu yana 147.000kg bitkisel atık yağ toplanmış. Bu miktar her geçen gün artıyor. Çanakkale?de bulunan işletmeler bu çalışmaya çok büyük destek verdi. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Projemizin bundan sonraki adımı ise bitkisel atık yağlarının evlerden toplanması işini aktif hale getirmek” dedi.

Törende “KOLZA” Firma Yetkilisi Haydar Eroğlu da düşüncelerini dile getirdi. Eroğlu Çanakkale’nin bu konuda birçok ilin üzerinde bir ortalamaya sahip olduğunu belirtti.

Ayrıca İl Çevre ve Orman Müdürü Ali Osman Kaymakçı da yapılan çalışma için işletme sahipleri, firma yetkilisi ve Belediye’yi kutlarken bütün insanoğlunun ortak kullandığı dünyayı korumanın öneminden ve gerekliliğinden bahsetti. Ödül törinin ardından ise katılımcılar birlikte fotoğraf çektirdi.

2010 yılında topladıkları bitkisel atık yağlara göre ödül alan işletmeler ise şu şekilde belirlendi:
1- Burger King Çanakkale Şubesi ? 3340 kg Bitkisel Atık Yağ
2- Tesko Kipa Çanakkale Şubesi ? 3000 kg Bitkisel Atık Yağ
3- Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı ? 2050 kg Bitkisel Atık Yağ
4- Napoli Pizza – 2700kg Bitkisel Atık Yağ
5- Yalova Liman Restaurant ? 1200 kg Bitkisel Atık Yağ
6- Büyük Truva Oteli ? 1000 kg Bitkisel Atık Yağ
7- Çanakkale Emniyet Müdürlüğü Deniz Evi Lokali ? 1000 kg Bitkisel Atık Yağ
8- Karmakarışık Pizza – 700 kg Bitkisel Atık Yağ
9- Şehir Kulübü Restaurant ? 680 kg Bitkisel Atık Yağ

Ayrıca Çanakkale Jandarma Özel Eğitim Merkezi Komutanlığı da topladıkları bitkisel atık yağ ile ödül almaya hak kazandı.
Yapılan ödül törenine işletme sahiplerinin yanı sıra İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, İl Çevre ve Orman Müdürü Ali Osman Kaymakçı, Boğaz ve Garnizon Komutanlığı adına Deniz Müzesi Komutanı Deniz Albay Can Uzunsoy katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir