Çanakkale’de Çılgın Ekmek Rekabeti

16 Şubat 2011

Çanakkale’de 300 gramı 70 kuruş olan ekmeği uzun süredir 50 kuruşa satan fırıncıya meslektaşları ilginç bir misillemede bulundu. Bir grup fırıncı, bahse konu fırının önüne çektikleri araçla 25 kuruşa ekmek satmaya başlayınca dar gelirliler bayram yaptı.

Kasaplar Çarşısı çıkışında bulunan Setbaşı Ekmek Fırını, uzun süredir 300 gramı 70 kuruş olan ekmeği, halk ucuz ekmek yesin diye 50 kuruşa satıyordu. Buna kızan il merkezindeki 22 fırın sahibi, şahsın fırınının önünde 25 kuruşa ekmek satmaya başladı.
Setbaşı Ekmek Fırını’nın sahibi Yaşar Çınar, 8 yıldan beri vatandaşa ucuz ekmek sattığını belirterek, “Bir yıl ekmek satışına ara vermiştim. Bir süre önce yeniden ekmek satmaya başladım. Normal fiyatı 70 kuruş olan ekmeği ben 50 kuruştan satıyorum. Bu fiyattan da kar ediyorum. Ancak bundan rahatsız olan diğer fırıncılar, fiyatı düşürmemem şartıyla benden her gün belli miktar ekmek almayı teklif etti. Ben vatandaşların ucuz ekmek yemeleri için bunu kabul etmedim. Bir ekmeğin maliyeti 35 kuruş. Ben bunu 50 kuruşa satarak zaten zarar etmiyorum. Bunu 70 kuruşa satarak vatandaşı zor durumda bırakıyorlar. Beni yıldırmak için iş yerimin karşısına bir araç çekip 300 gram ekmeği 25 kuruştan satmaya başladılar. Satsınlar. Mesele değil. Ben gene ekmeğimi 50 kuruştan satmaya devam edeceğim. Ancak buradan o fırıncılara seslenmek istiyorum: Madem bunu burada 25 kuruşa satıyorsunuz, bütün Çanakkale genelinde de 25 kuruştan satın. Mart ayında ekmeği 90 kuruşa yükselteceklerini söylüyorlar. Maliyeti 35 kuruş olan bir ekmeği 90 kuruşa satmak insafsızlıktır. Ben 50 kuruşa ekmek satmaya devam edeceğim” diye konuştu.

Diğer fırıncılar ise; Kasaplar, Fırıncılar, Lokantacılar ve Gazinocular Odaları’nın öncülüğünde aldıkları karar gereği, ekmekleri bu fırının önünde kamyonla 25 kuruşa sattıklarını, buradan elde edilen gelirin Çocuk Esirgeme Kurumu’na verileceğini ifade etti. Fırıncılar, Setbaşı Fırını fiyatları yükseltene kadar bu uygulamanın devam edeceğini belirtti.
Vatandaşlar ise rekabetin kendilerine yaradığını belirterek, “Bu rekabet ne kadar sürer bilmiyoruz ancak bütün Çanakkale genelinde fiyatların düşmesini bekliyoruz” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir