Çanakkale’de Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

29 Ekim 2008

29 Ekim Cumhuriyetin kuruluşunun 85. yıldönümü 253 bin şehidin verildiği Çanakkale’de coşku içinde kutlandı. Törene izlemek için sivil kıyafetleri ile tribünleri dolduran 116. Er Eğitim Alayı’ndan bin 500’e yakın Mehmetçiğin “Her Türk asker doğar ve “Akan kan bayrak için” şeklindeki sloganları büyük akış aldı.

18 Mart Stadyumu’ndaki törenler Vali Orhan Kırlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tümamiral Serdar Dülger ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın vatandaşların bayramımı kutlaması ile başladı. Törende bir konuşma yapan Vali Orhan Kırlı, Cumhuriyetin 85. yıldönümünü coşku içinde kutlamanın sevincini yaşadıklarını belirterek, “Geride kalan 85 yılda elde ettiğimiz bu kazanımlarla geleceğe doğru özgüven ve emin adımlarla yolumuzda yürümeye devam ediyoruz. Bilmeliyiz ki, Türkiye’yi bulunduğu çizgiden daha ileri
hedeflere taşımak ve uluslararası alanda rekabet gücü yüksek bir devlet haline getirmek için çalışkan, üretken ve yenilikçi bir toplum oluşturmak zorundayız. Türkiye’yi ekonomide, savunmada, bilim ve teknolojide kültür ve sanatta, eğitim, sağlık ve sporda dünyanın sayılı ülkeleri arasına sokmak, Türk gençliğinin en yüksek ülküsü ve düsturu olmalıdır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından şiirler okundu ve folklor gösterileri yapıldı. Tören resmi geçit ile sona erdi. Öte yandan 116 Er Eğitim Alayı’ndan törenleri izlemek için sivil kıyafetleri ile gelen bin 500’e yakın Mehmetçik, “Her Türk asker doğar”, “Akan kan bayrak için” ve “Her şey vatan için” şeklindeki sloganlar attı. Muharip Gaziler Derneği’ne bağlı gazilerin tören alanına gelişleri halkı gururlandırdı. Bin 500’e yakın Mehmetçiğin “Türkiye sizinle gurur duyuyor” sloganları altında tören alanına gelen gazilerin bir kısmı gözyaşlarına hakim olamadı.
İHA

Filtreler:
Yorumlar...
  • burcay
    11/11/2008 11:53

    ben çanakalede 116 da acemilik yaptım çok guzel günlerim geçti eyitimi çok güzel ve cumhuriyet bayramında çak güzel geçti hepimiz sivil katıldık

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir