Çanakkale’de Cumhuriyetin 92. Yılı Törenlerle Kutlandı

29 Ekim 2015

Çanakkale’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyetin 92. Kuruluş yıl dönümü nedeniyle Kordonda düzenlenen törende Vali Hamza Erkal, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan vatandaşların, askerlerin, gazilerin ve öğrencilerin bayramını kutladılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra 81 ile dağıtılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu.
1

Törende günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Vali Hamza Erkal şunları kaydetti:

2

“Cumhuriyetin önsözünün yazıldığı Çanakkale gibi kutsal bir toprakta, Cumhuriyetimizin 92. Yıldönümünü hep birlikte ve gururla kutluyoruz.Bu aziz toprakların üstünde yaşayan bir insan olarak cumhuriyetimizin yıldönümünü Çanakkale’de karşılamaktan tarifsiz bir onur duyuyorum.Derler ki “Dünya, silahlardan daha fazla fikirlerden etkilenmiştir.” Çanakkale topraklarıdır ki cesaretin de fikirlerin de ikametidir. Cumhuriyet fikrinin çınarına tohum olan, ona su taşıyan, onu yeşerten aziz bir topraktır.”

“Çanakkale topraklarıdır ki tam bir asır önce Asımın Nesli burada istiklal mücadelesi veriyordu. Çanakkale’de zafer olmasaydı, Ulu Önder Mustafa Kemal’in prestiji Anafartalarda artmasaydı, Samsun’a çıkmak da, Havza ve Amasya’da genelge yayınlamak da, Erzurum ve Sivas’da kongre toplamak da, meclis açmak da, ülkeyi kurtarmak da ve nihayet cumhuriyeti kurmak da zor olmaz mıydı? Bu, cumhuriyete bir önsöz değil midir? İşte bu Çanakkale’dir ki 1915 Zaferinden sonra iki yıldızın doğmasına vesile olmuştur. İlki Mustafa Kemal Atatürk diğeri ise Türkiye Cumhuriyetidir.Nereden bakarsanız bakın Çanakkale cumhuriyettir. Cumhuriyet Çanakkale’dir. Cumhuriyet; 1915’den 1923’e ilmik ilmik örülmüş eşsiz bir destandır. Onun için Çanakkale’de cumhuriyeti kutlamak tarifsizdir. Çünkü Çanakkale; cumhuriyetin önsözü, son sözü ve bizzatihi özüdür. Cumhuriyetimiz kurulduğu günden beri nice fırtınalar nice dalgalar aştı. Bazen sisler çöktü, önünü göremeyecek zorlu yollardan ve zorlu yıllardan geçti. Ama birbirinden farklı, çeşit çeşit yolcularla, ayrım yapmadan hedefine doğru seyahat ediyor. Eskiye nazaran çok daha ileri seviyede. Ne mutlu ki bugün askeri zaferlerle kurtulan, siyasi zaferlerle kurulan bu ülke, ekonomik zaferlerle güçleniyor. Ve bugün ülkemiz tüm mazlumların sığınabileceği bir şemsiye haline gelmiştir. Hepimizin göğsünü gere gere övünebileceği bir konuma gelmiştir. Demokrasimiz ise her seçimle tekrar tekrar check-up tan geçmekte ve maşallah her seferinde sınavlarını başarıyla geçmektedir.”

Vali Hamza Erkal’ın konuşmasının ardından okunan şiirler ve öğrencilerden oluşan koronun seslendirdiği şarkılarla devam eden tören, halk oyunları gösterisi ve resmi geçitle son buldu.

4
5
6
7
8

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir