Çanakkale’de Depreme Dayanıksız Okul ile İlgili Belirsizlik Sürüyor

15 Mart 2012

Çanakkale’de depreme dayanıksız olması gerekçesiyle 3,5 ay önce boşaltılan Merkez İlköğretim Okulu’nun bulunduğu arsanın müteahite verilip buradan elde edilecek gelirle il merkezinin 3 ayrı yerine yeni okullar yapılmasının planlandığı açıklandı.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, il merkezinde depreme dayanıksız oldukları gerekçesiyle boşaltılan Merkez ve Mustafa Kemal İlköğretim Okulları ile ilgili çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’nun yıkımı tamamlandı. Bu yere yeni okulu hayırsever bir işadamı yapacak. Bunun dışında Merkez İlköğretim Okulu ile ilgili de neler yapabiliriz bunun araştırmasını yapıyoruz. 44 yıl önce hizmete giren Merkez İlköğretim Okulu’nun bulunduğu alana yeni bir okulmu yapalım, yoksa bu araziyi müteahite verip il merkezinin gerekli olan mahallerinde 3 ayrı okul um yapalım bunu düşünüyoruz. Benim şahsi düşüncem bu yeri müteahite verip il merkezinin 3 farklı yerinde yeni okulların yapılmasından yana. Bu bölgede Gazi İlköğretim Okulu var. Aynı yere aynı ölçüde bir okulun yeniden yapılması hem çok maliyetli, hem de yetersiz. Ancak bu araziyi müteahite verip şehir merkezinin 3 farklı yerinde 3 okul yaptırabiliriz. Bu daha mantıklı. Bu konuya daha sıcak bakıyorum” dedi.

Vali Tuna, okulun yapımı ile ilgili yaptığı bazı incelemelerde ilginç bilgilere ulaştığını da belirterek; “Okulun bir kısmın daha sonraki yıllarda yapıldığını öğrendim. Yani okulun belirli kısmı yeni, belirli kısmı eski yıllarda yapılmış. Bu kapsamda okulda yeniden bir inceleme yaptıracağım. Burada zemini ayrı tutuyorum. Zeminin iyi olmadığını herkes biliyor. Yine de okul ile ilgili teknik açıdan yeniden bir inceleme yaptırmaktan yanayım” dedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir