Çanakkale’de Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü Kuruluyor

10 Eylül 2011

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çanakkale’ye Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü kurulacağını açıkladı.

Öğle saatlerinde helikopterle Çanakkale’ye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, önce valiliği ziyaret etti. Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, AK Parti Çanakkale Milletvekilleri Mehmet Daniş ve İsmail Kaşdemir ile daire müdürlerinin hazır bulunduğu ziyarette, basına kapalı olarak yaklaşık 40 dakika görüşme yapan Bakan Veysel Eroğlu, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Çanakkale’nin bakanlığı açısından en önemli il olduğunu belirten Eroğlu, “Biz Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak Çanakkale’yi sanki bakanlığımızın kendi özel bir ili olarak değerlendiriyoruz. Diğer bakanlıklar içerisinde Çanakkale’ye en büyük yatırımları yapan bakanlık bizim bakanlığımızdır. Barajlar, göletler, sulama tesisleri ve dere ıslahlarından milli parklara kadar birçok konuda faaliyetleri burada yapıyoruz” dedi.

“ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜKLERİ SAYESİNDE YERİNDEN YÖNETİMİ DAHA AKTİF HALE GETİRECEĞİZ”
Bakan Eroğlu, Bakanlık olarak orman işletme müdürlüklerine büyük önem verdiklerini de belirterek, “Biz Orman Genel Müdürlüğünün yapısında yeni bir dönüşüm yaptık. Artık ormanla ilgili bütün işler Ankara’dan yönetilmeyecek. Orman köylüsünün o bölgedeki işletme müdürlüğü sahasındaki ne kadar ağaçlandırma, erozyon bakımı, orman çalışması, satış, döner sermaye işlemleri varsa tamamı orman işletme müdürlüklerinde yapılacak. Biga’daki bir vatandaşımız bu işlemleri yapmak için buraya gelmeyecek. Bulunduğu ilçede bunlara gerçekleştirecek. Böylece yerinden yönetim anlayışını harekete geçirmiş olacağız” şeklinde konuştu.

“ÇANAKKALE’YE DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNÜ KURUYORUZ”
Çanakkale’de 2 tane milli parkın bulunduğunu da belirten bakan Eroğlu, “Türkiye’nin en önemli milli parkları burada. Türkiye’de yeniden yapılanmada sadece 15 yerde kurulacak olan Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğünü Çanakkale’de kuracağız. Bu gerçek bir bölge müdürlüğü olacak. Yani bir vilayetin il müdürlüğü gibi olmayacak. Çanakkale’nin özel durumunu dikkate olarak Balıkesir ve Edirne de Çanakkale’ye bağlı olmak kaydıyla Başbakanımızın talimatı ile Doğa Koruma Ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğünü burada kuruyoruz” ifadelerini kullandı.

“İLAÇ FİYATLARININ FAHİŞ OLDUĞU DÖNEMDE SSK GENEL MÜDÜRÜNÜN KİM OLDUĞUNU HERKES BİLİYOR”
Eroğlu, konuşmasında AK Parti hükümeti olarak sağlıkta bir devrim yaptıklarını da belirterek, “Sağlıkta muhteşem bir dönüşüm yaşadık. Lütfen aldığınız bir ilaç varsa bir bakın. İlaç fiyatları en az üçte bire, dörtte bire kadar indi. Bir süre önce bir eczane açılışına gitmiştim. Orada görevli kişiye 2002 yılındaki bir antibiyotiğin fiyatını sordum. Bana daha önce bu ilacın 48 TL olduğunu söyledi. Şimdiki fiyatını sordum. Bana 8 TL olduğunu söyledi. Aradaki bu para nereye gidiyordu? Bu para hortumlanıp birilerinin cebine gidiyordu. O zaman kimler SSK’nin genel müdürüydü? Onları zaten sizler açıkça biliyorsunuz. Söylemeye gerek yok” diyerek dolaylı yoldan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroığlu’nu eleştirdi.

44 YIL ÖNCE KURULAN ÇANAKKALE ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ KAPANIYOR
Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Eroğlu, 44 yıl önce kurulan Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünün kapatılacağı konusundaki söylemlerin gerçek olduğunu belirterek, “Bizler bakanlık olarak yeniden bir yapılanmaya girdik. Buradaki Orman Bölge Müdürlüğü sebebiyle bazı işlerin takibi yapılamıyordu, sıkıntılar yaşanıyordu. Bizler de burada bütün orman işletme müdürlüklerine muazzam bir bölge müdürlüğü yetkisi verdik. Burası önceden sadece işletme yapıyordu. Şimdi bütün orman işletme müdürlükleri oradaki vatandaşların bütün taleplerini bulunduğu yerde yerine getirebilecek. Biga’daki Çan’daki vatandaşlar orman ile ilgili işlemlerinde Çanakkale’ye gelmeyecek. Küçük bölge müdürlüklerini biz işletme müdürlüğü bünyesinde yapılandırdık. Bunu net söylüyorum. Ayrıca bunlara ilave görevler de verdik. Bunların daha önce ağaçlandırma görevi, ORKÖY görevi var mıydı? Yoktu. Artık bunlar da işletme müdürlükleri ile yapılabilecek. Ayrıca bölge müdürünün bütün görevlerini de işletme müdürlerine verdik. Eğer bir vatandaş, ‘Benim işletme müdürlüğümde hiçbir işim olmuyor. Benim Ankara’ya gitmem gerekiyor’ diyorsa lütfen bana gelsin. Ben direkt genel müdürü buraya göndereceğim. Biz burada daha faal ve aktif bir yapı oluşturduk. Bunun dışında Türkiye’de yeniden yapılanmada sadece 15 yerde kurulacak olan Doğa Koruma Ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğünü Çanakkale’de kuracağız. Dolayısıyla Çanakkale bundan çok kazançlı çıkmıştır. Bunu ben bütün yüreğimle söylüyorum. Bunun da kefili vekillerimizle beraber biziz” dedi.

Bakan Eroğlu, Çanakkale Orman Bölge Müdürü Musa Akşan’ın 5 kez görevden alınmasına rağmen idare mahkemesi kararı ile sürekli göreve geri dönmesi sebebiyle Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünün kapatıldığı iddiasına da katılmadığını belirterek, “Biz o tür şeylere bakmayız. Bakanlığın adı ve yapısı değişti. Bu sebeple yapılan bir uygulama ge kuracağız. Bu gerçek bibu. Bu bölge müdürlüğünün kapatılmasının onunla alakası yok. Onu yapsaydık daha önce yapardık. Burada sadece tabela değişiyor. Kapatılma diye bir şey yok. Yeni bir bölge müdürlüğü ismi geliyor. Bir de orman işletme müdürlüklerinin her biri adeta küçük birer bölge müdürlüğü oluyor” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından Bakan Eroğlu ve Vali Tuna günün anısına birbirlerine çeşitli hediyeler verdi. Bakan Eroğlu daha sonra koordinasyon kurulu toplantına katıldı. Bu arada Orman Bölge Müdürlüğünün kapatılmasını protesto eden bir grup ise valilik karşısındaki Troy Atı önünde sessiz eylem yaptı. Bakan Eroğlu ile görüşmek isteyen gruptan 2 kişi, daha sonra koordinasyon kurulu toplantısına katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir