Çanakkale’de Dünya Çevre Günü Etkinlikleri

05 Haziran 2009

5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde Çanakkale?de Süleyman Demirel Konferans Salonunda tören düzenlendi.

Vali Abdülkadir Atalık, Vali Yardımcısı Ali Partal, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir
ve öğretmen öğrenci ve velilerin katıldığı programda günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan İl Çevre Müdürü Mahmut Ustabaş çevre sorunları ve küresel ısınmaya dikkat çekti. Mahmut Ustabaş çevre sorunlarının önüne geçilebilmesinde en önemli etkenin ağaçlandırma olduğunu vurguladı.

Son 25-30 yıldır ortaya çıkan çevre sorunlarının insanların çevre bilincinin yetersiz olmasından, ferdi ya da toplumsal ölçülerde kullanılan sosyo-ekonomik kalkınma teknolojileri ve süreçlerinin ekosistemin kendini yenilebilmesi özelliğine uygun olmamasından kaynaklandığına dikkat çeken Vali Abdülkadir Atalık ise konuşmasını şöyle sürdürdü: ?Teknoloji ve sanayinin hızla gelişmesi çevre sorunlarının artmasına neden olmuştur. Plansız endüstrileşme ve sağlıksız kentleşme, bölgesel savaşlar, tarımda kimyasalların bilinçsizce kullanılması, çevre korumada gerekli önlemleri almadan yoğun üretime geçen sanayi tesisleri çevre kirliliğini tehlikeli boyutlara çıkarmıştır. Kalkınma ve rahat bir hayat yaşayabilmek her insanın hakkıdır. Ancak kalkınırken çevre olumsuz etkilere sebep olmamak veya hiç değilse çevreye dosta teknolojiler üreterek çevre sorunlarını en aza indirmek insanoğlunun kaçınılmaz bir görevi olmalıdır. Çevre sorunlarının çözümünde; sürdürülebilir kalkınma ilkesinden ziyade ?Sürdürülebilir Yaşama? ilkesine bağlı kalmak çok daha yararlı olacaktır.?

Törende rüzgar enerjisiyle ilgili bir sunum yapan Demirer Holding A.Ş Enerji Projeleri Koordinatörü Ahmet Araçman ise Türkiye?de her yıl enerji ihtiyacının yüzde 10 oranında arttığını belirtti. Rüzgar enerjisinin yenilenebilir olması nedeniyle geleceğin enerjisi olduğunu ve ivedilikle kullanılması gerektiğinin altını çizen Ahmet Araçman, Türkiye?nin rüzgar rezervi açısından dünyanın ilk üç ülkesi arasında olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından çevre konulu resim yarışmasında dereceye giren Umut Barlas, Zeynep Ece Köprücü, Neşe Atmaca ve Edanur Ceylan adlı öğrencilere adlı öğrencilere ödülleri Vali Abdülkadir Atalık tarafından verildi.

Süleyman Demirel Konferans Salonundaki törenin ardından öğrenciler tarafından çevre yürüyüşü gerçekleştirildi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir