Çanakkale’de Ekoturizmi Canlandırma Çalışmaları

23 Şubat 2017

Orman ve Su İşleri II Bölge Müdürlüğü öncülüğünde Çanakkale’nin Tabiat Turizmi Uygulama Eylem Planı Bilgilendirme Toplantısı düzenlenecek. Çanakkale’nin değerlerinin anlaşılması, eko-turizm değerlerinin iç ve dış pazarlara sunulması ve eko turizm stratejilerinin belirlenmesi hedefleniyor.

Orman ve Su İşleri II Bölge Müdürlüğü organizasyonunda, Çanakkale Valiliğinin destekleriyle Çanakkale değerlerinin anlaşılması eko turizm değerlerinin iç ve dış pazarlara sunulması, eko turizm stratejilerinin belirlenmesi maksadıyla 24 Şubat 2017 tarihinde saat:14.30’da, Çanakkale İl Özel idaresi Toplantı salonunda Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ’ın Başkanlığında “Çanakkale’nin Tabiat Turizmi Potansiyeli toplantısı” yapılacak.

Orman ve Su İşleri II. Bölge Müdürlüğü’nden konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Tabiat turizmi çevreyi koruyan ve yerel halkın refahını gözeten, doğal alanlara karşı duyarlı bir seyahattir. Tabiat turizmi adıyla sıkça duyduğumuz turizm çeşidi orman kaynaklarına olan talebi arttırmıştır. Doğada yapılan turizm çeşitleri toplum içinde doğa bilincini ve saygısını geliştirirken aynı zamanda da iyi bir gelir kaynağı durumuna gelmiştir. Birçok ülke için önemli bir gelir kaynağı olan eko turizm yerel halkın ekonomik refahını artırmak için fırsat niteliğindedir. Bu turizm çeşidinde müşteri durumunda olan eko turistler deyim yerindeyse yerel halkın ayağına kadar gider. Bunun yanında dünyadaki doğal dengeleri ve insan yaşamını bekleyen en büyük tehlikelerden birisi kuşkusuz bilinçsizce tüketilen doğal kaynakların yok olmasıdır. İnsan nüfusunun hızla artması ve doğal kaynakların aynı şekilde tükenmesi nedeniyle doğal kaynaklardan faydalanmanın bir plan dâhilinde yapılması kaçınılmaz hale gelmiştir.
Sürdürülebilir Tabiat Turizmi, yöreye ziyarete gelen kişi ya da grupların çevreye ya da yerel halka kalıcı bir katkısının söz konusu olduğu turizm şeklidir. Bu katkı genellikle ülke genelinde veya yörede faaliyette olan sivil toplum kuruluşlarının aracılığıyla yapılmaktadır. Ancak; kalkınma ve gelişmenin planlı ve sağlıklı olması esas olmalıdır. Çanakkale -11i’nin Tabiat turizmi Stratejisini belirlemek için yapılan çalışmalar, ilimizin, kültürel, tarihi ve coğrafi değerleri yanında doğa değerlerinin de ortaya konulması koruma-kullanma dengesi içinde kullanmayı ve turizm alternatiflerini geliştirerek ilimizin turizmden alacağı payı arttırmayı hedef almalıdır.
Bu çalışmanın amacı; doğal güzellikleri, tarihi ve turistik yapısı ile zengin bir doğa turizmi potansiyeline sahip olan Çanakkale’de; bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarını göz önüne alarak doğal kaynak değerlerin, sürdürülebilirlik, katılımcılık ve çevreye duyarlılık temel ilkeleriyle planlanarak doğa turizminin geliştirilmesini sağlamaktır. Bu toplantı ile Çanakkale İlinde doğa turizminin geliştirilmesi için amaç, hedef ve stratejiler saptanarak yapılması gereken projeler belirlenmelidir. Bu amaçla, Bölge Müdürlüğümüz ‘Çanakkale İli Tabiat Turizmi Master Planı’ ve ‘Çanakkale İli Tabiat Turizmi Uygulama Eylem Planı’ çalışmalarını tamamlamış olup, bu toplantıda katılımcı kurum ve kuruluşlara bilgi verilerek katkı ve öneriler hususunda paylaşımda bulunulacaktır. Bu vesileyle toplantının hayırlı olmasını, verimli, üretken ve Çanakkale ilimizin Turizm potansiyeline katkıda bulunmasını diliyoruz.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir