Çanakkale’de Film Festivali Zamanı

22 Ekim 2014

Kasım ayıyla birlikte Çanakkale’de festival rüzgarları esmeye başlıyor. Birbirinden önemli film festivalleri ilk kez Çanakkale ile buluşmaya hazırlanıyor. Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivaliyle başlayıp Uluslararası İşçi Filmleri Festivali ve Sürdürülebilir Yaşam Filmleri Festivaliyle devam edecek festival fırtınasında, kent film izlemeye doyacak. Biri bitmeden diğerinin başlayacağı festivaller boyunca 10 günde 1oo’den fazla film perdeye yansıyacak; Çanakkale deyim yerindeyse filmle yatıp filmle kalkacak. Çanakkalelilerin bir filmden diğerine koşarken seçim yapmakta zorlanacağı, farklı fikirlerin paylaşım ortamı bulacağı; emeğin, üretimin, işçinin, ötekileştirilenin, ekolojinin, zeytinin, çevre mücadelesinin, sürdürülebilir yaşamın, sanatın, sokağın, Gezi Direnişinin konuşulacağı festivaller bir çok ilke de sahne olacak.

Film dolu günler 30 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasında Bozcaada’da, bu yıl ilk kez düzenlenen Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’yle (BIFED) başlayacak. Daimi teması ekoloji olan, bu alandaki sanatsal üretimleri desteklemek, ödüllendirmek, adanın ve yörenin ekolojik sorunlarıyla ilgili bilim insanlarını, sanatçıları ve yerel üreticileri bir araya getirmek amacıyla oluşan BIFED, 22 ülkeden geniş bir katılımla gerçekleşecek. 20 filmin yarışacağı festivalde bir çok film de dünya, uluslararası ve ulusal prömiyerler yapacak. Eşsiz doğasında betonlaşmanın önünü açan çevre düzeni planıyla gündemde olan Bozcaada’da, zeytin de konuşulacak. BIFED kapsamında düzenlenecek üzüm, bağcılık ve zeytin temalı panellerde adanın bağlarının ve zeytinlik alanlarının imara açılması durumunda yaşanacak sorunlar tartışılacak.

Bozcaada’daki festivalin sona erdiği gün, Çanakkale İşçi Filmleri Festivali başlayacak. 9 yıldan bu yana her yıl farklı bir temayla düzenlenen, bu yıl Gezi Direnişini selamlayan ‘Her yer festival, her yer direniş’ sloganıyla 1 Mayısta yola çıkan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 ? 8 Kasım tarihleri arasında Çanakkale’de ilk kez perde açacak. Emeği, işçileri, Gezi Direnişini, işçi mücadelesini, iş cinayetlerini, kentsel dönüşümü, göçü anlatan filmler Çanakkale izleyicisi ile buluşacak.

Çanakkale’deki düzenleyicileri arasında DİSK Genel ? İş, KESK, TMMOB, Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, Çanakkale Tabip Odası ve Pan Görsel Kültür Derneği’nin yer aldığı, Çanakkale Belediyesi’nin katkı sağladığı festival, 2 Kasım Pazar günü saat 17.00’de İskele Meydanı’nda renkli kortej yürüyüşüyle başlayacak. Saat 18.00’de sokağın ve direnişin müzik grubu Praksis, Süleyman Demirel Konferans Salonunda konser verecek.

Fotoğrafçı ? Akademisyen Aykan Özener’in Çanakkale Kepez’deki balıkçıların hızla yapılaşan kentte ata yadigarı mesleklerini sürdürme ve yaşam mücadelelerinin hikayesini anlattığı ‘Balık Sırtında Yaşamlar ? 2? adlı çalışmasının festival açılışıysa aynı gün saat 16.00’da Kepez Belediyesi Nikah Salonunda gerçekleşecek.

Çanakkale İşçi Filmleri Festivali boyunca yaklaşık 50 film, ücretsiz izlenebilecek. Film gösterimleri Erkan Yavuz Deneysel Sanat Atölyesi, Türkan Saylan Sosyal Tesisleri, Kepez Belediyesi Nikah Salonu, Yalı Hanı ve Pan Görsel Kültür Derneği’nde yapılacak. Bazı filmlerin yönetmenlerinin izleyenlerle söyleşi yapacağı festivalde Soma Paneli de düzenlenecek. Oldukça yoğun bir programla geçecek Çanakkale İşçi Filmleri Festivali 8 Kasım Cumartesi günü Türkan Saylan Sosyal Tesislerinde katılımcıların kendi Gezi hikayelerini anlatacağı “Gezi Direnişi Paneli” ile sona erecek.


Bu yıl 7 ? 8 ? 9 Kasım tarihlerinde 7’ncisi düzenlenecek olan Sürdürülebilir Yaşam Filmleri Festivali, Pan Görsel Kültür Derneği’nin katkılarıyla ilk kez Çanakkale’ye geliyor. 7 Kasım Cuma günü 11 ille eş zamanlı başlayacak olan festival; belgesellerin gücünden faydalanarak sürdürülebilir bir yaşam için kültürel değişime katkı vermeyi amaçlıyor. Sürdürülebilir yaşamın ancak çeşitlilikle mümkün olacağı bilinciyle toplumun her kesiminden katılımcıları bir araya getirmeyi öngörüyor. Aykan Özener’in Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttüğü Pan Görsel Kültür Derneği’nin ev sahipliğinde üç gün boyunca Erkan Yavuz Deneysel Sanat Atölyesinde gösterimi yapılacak filmler, ücretsiz izlenebilecek. Festival kapsamında sürdürülebilir yaşam kavramıyla ilgili paneller de düzenlenecek.

‘ÇANAKKALE İÇİNDE’ Notu: Bu içerik Güneş Dermenci’nin izniyle, gunesinenerjisi.wordpress.com adresli blogundan alınmıştır.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir