Çanakkale’de Gemi İnşa Kaynakçılık Kursu Açılacak

09 Ekim 2008

Çanakkale Sosyo Ekonomik Koordinasyon ve Güçbirliği Derneği (ÇASEK) tarafından geliştirilen ve Mehmet Pehlivan Mesleki Eğitim Merkezi’nde uygulanacak ‘Gemi İnşa Kaynakçılık Kursu’ projesinin uygulamaya geçmesi için ortaklık sağlayacak üçlü protokol Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlük makamında düzenlenen törenle imzalandı.

İmza töreninde bir konuşma yapan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir, Çanakkale’de istihdamın geliştirilmesi amacıyla açılan kursun önemine değinerek, ÇASEK’in bu konudaki çalışmaları ile örnek bir sivil toplum örgütü kimliğine hızla kavuşmakta olduğunu söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı ise milli eğitim olarak geçen yıl ÇASEK Başkanı ve genel sekreterinin de katılımcı oldukları Mesleki Eğitim ve İstihdamı Projesi sonucunda bu öğrenim yılında meslek liselerine önceki yıllardan daha fazla kayıt yaptırıldığın belirterek, “ÇASEK’in öncelikli hedefi ve projeleri her sektörde ihtiyaç olan ve çok önemli bir açık oluşturan teknik ara eleman yetiştirilmesi konusunda yoğunlaşıyor. Kendileri ile daha yakın ve açık işbirliği için bu protokolü imzalıyoruz” dedi. Bardakçı, açılacak kursun Mehmet Pehlivan Mesleki Eğitim Merkezi’nde verileceğini de belirterek, “Bu ve başka konularda da kurs düzenlemeye alt yapımız müsait. Proje ortaklarının da olanakları birleştirilince daha  büyük bir sinerji oluşturulması mümkün” dedi.

ÇASEK Başkanı Hayreddin Dereli ise, Çanakkale’ye yapılacak yatırımlar ve planlanan yatırımların ilin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacağını belirterek, “Bu süreç bir istihdam sorununu da peşi sıra getirecek. Ekonomik açıdan risk taşıyan insanlardan başlayarak bu tür bir çalışma yapılması için uzun süredir planlı bir çalışma yürütüyoruz. Protokol ve yapılacak çalışmaların Çanakkale için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından protokol birer suretleri kurumlarında kalmak üzere imzalandı. İmza törenine Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir, İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı ve ÇASEK Başkanı Hayreddin Dereli ile birlikte denizcilik ile ilgili üniversite meslek yüksek okulları müdürleri hazır bulundu.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir