Çanakkale’de Gezi Parkı’ndaki Eyleme Destek

01 Haziran 2013

Taksim Gezi Parkı saldırılarına karşı, Çanakkale halkı sokaklara dökülüp Gezi Parkında direnen halka selam gönderdi. İskele Meydanı’ndan sonra Halk Bahçesi’nde buluşan vatandaşlar “Hükümet yıkılsın yerine ağaç dikelim” diye slogan attı.

Taksim Gezi Parkı’na yönelik yapılan saldırılara karşı, Çanakkale halkı sokaklara dökülüp Gezi Parkında direnen halka selam gönderdi. İskele Meydanı’ndan sonra Halk Bahçesi’nde buluşan vatandaşlar “Hükümet yıkılsın yerine ağaç dikelim” diye slogan attılar.

Taksimde Gezi Parkının yıkılıp yerine alışveriş merkezi yapılmasına karşı direnen halka 3 gündür polis saldırıyor. Polis saldırılarına karşı direnen halk, Gezi parkında sabahlayarak, Gezi parkına sahip çıkıyorlar. Sabaha doğru başlayan ve hala devam eden polis saldırılarına karşı direnen halka selam göndermek yanlarında olduğunu duyurmak için Çanakkale halkı da sokaklardaydı. Saat 17.00’de İskele Meydanında basın açıklaması ve ardından oturma eylemi gerçekleştirildi. Eğitim-Sen’in çağrısı ile yapılan eyleme, Halkevi, Öğrenci Kolektifleri, liseli Genç Umut, Çanakkale Halkevinde toplanarak kordon boyu slogan atarak, AKP il binası önünden iskele meydanına geçtiler. Eyleme Eğitim-Sen, Halkevleri, Öğrenci kolektifleri, Liseli Genç Umut, EMEP, TKP, BDP, Çanakkale Çevre Platformu ve İntepe Belediye Başkanı Alaattin Özkurnaz katıldılar. Çevrede toplanan vatandaşlarda eyleme destek verdiler. “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları yanında, Hayatını kaybeden Öğretmen Metin Lokumcu da unutulmadı. “Metin Lokumcu onurumuzdur ” diye sloganlar atıldı. Basın açıklamasından sonra 15 dakikalık oturma eylemi yapıldı. Oturma eyleminden sonra halkın dağılmasıyla beraber Halkevi üyeleri sloganlar ile Halkevine kadar tekrar yürüyüş yaparak eylemi bitirdiler. İlk destek eyleminin ardından gruplar ve vatandaşlar bu kez Halk Bahçesi’nde saat 19.00’da bir araya geldi. Burada ağaçların altında halay çekip sloganlar atan vatandaşlar hükümete istifaya davet etti. Halk Bahçesi’nin en ilginç gösterisi “zıpla zıpla haydi zıpla” olurken en beğenilen sloganı ise “Hükümeti yıkalım yerine ağaç dikelim” şeklindeydi. Müzik eşliğinde oyunlarla alanı piknik alanına çeviren vatandaşların Taksim Gezi Parkı’nın yok olmaması için verdikleri destek giderek büyüdü. Bu arada Halk Bahçesi’nde resmi polisin olmaması dikkat çekti.

Ayrıca 01 Haziran Cumartesi günü saat 17:00’da Çanakkale kilitbahir iskele meydanında taksim gezi parkı direnişine sahip çıkmak için vatandaşların toplanacağı öğrenildi.

[Kaynak: canakkalememleket.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir