Çanakkale’de Hava Kirliliği Alarmı

02 Şubat 2011

Hava kirliliğinde Türkiye genelinde ilk sıralarda yer alan Çanakkale’ye doğalgaz gelmesine rağmen çok sayıda ev ve işyerinin halen kömürle ısınmaya devam etmesi yüzünden vatandaşlar zehir soluyor.

İl merkezinde özellikle bazı siteler ile oteller ve kamu kuruluşlarının halen doğalgaz sistemine geçmemesi hava kirliliğini tetikliyor. Belediye yetkilileri, bacalardan çıkan aşırı duman sebebiyle her gün çok sayıda ihbar telefonu aldıklarını belirterek, “İhbar edilen adreslere giderek ikazda bulunuyoruz. Kömürle ısınan ev, işyeri ile otellerdeki kaloriferlerin gelişigüzel yakılması sebebiyle ortaya çıkan hava kirliğinin önüne geçmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” dedi.

Öte yandan Çanakkaleliler ise doğalgazın kullanılmaya başlanmasıyla hava kirliliğinin azalmasını beklediklerini belirterek, “Ancak ne var ki doğalgazın bulunduğu bu cadde ve sokaklarda özellikle büyük sitelerin halen kömürle ısınmaya çalışması bizleri rahatsız ediyor. Kömür dumanından geceleri evlerimizde oturamaz hale geliyoruz. Bu konuda ilgili birimlerin gerekli çalışmayı yapmasını ve doğalgazın bulunduğu bu yerlerde kömür kullanımının yasaklanarak tamamen doğalgazla ısınmasının sağlanmasını istiyoruz” dedi.

Öte yandan Çanakkalegaz Doğalgaz A.Ş. Bölge Müdürü Muhammet Aloğlu ise il merkezinde doğalgaz boru hat döşeme çalışmalarının yüzde 85’lik kısmının tamamlandığını belirterek; “İl merkezinde abone sayımız 17 bin 500’e ulaştı. Bu abonelerin 12 bin 385’i de gaz kullanıyor. Talebe göre doğalgazın geldiği yerlerde abonelere gaz bağlamaya hazırız” şeklinde konuştu.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir