Çanakkale’de İcralık Olan Köylüler Evlerini Terk Ediyor

Çanakkale’de İcralık Olan Köylüler Evlerini Terk Ediyor
05 Nisan 2010

Çanakkale merkeze bağlı 6 köyde bulunan 200’e yakın kişi bankalardan aldıkları kredileri zamanında ödeyemedikleri gerekçesiyle icralık olunca hapse girme korkusuyla köyü terk etmeye başladı.

Merkeze bağlı Kumkale beldesi köy muhtarı Müjdat Balkan, banka kredilerini zamanında ödeyemeyen köylülerin icralık olması sebebiyle zor günler yaşadıklarını belirterek, “Batak Ovası olarak bilinen bölgede yer alan Tevfikiye, Çıplak, Kumkale, Halileli, Yeniköy ve Kalafat köylerinde bulunan 200’e yakın köylü bankalardan almış oldukları tarım kredilerini zamanında ödeyemedikleri için icralık oldu. Bu köylülerin bir kısmı cezaevine girerken, bir kısmı da jandarma ekipleri tarafından yakalanma korkusuyla köyü terk etti. Köylerde vatandaşlar tarım kredilerini alırlarken birbirlerine kefil oldukları için icralık olan kişi sayısı her geçen gün daha da artıyor. Köylüler ne yapacaklarını şaşırmış durumda. Çoğu arkadaşımızla yakalanıp cezaevine girme korkusu sebebiyle köyü terk etmeleri üzerine görüşemiyoruz. Aileler de birbirlerinden ayrı olarak yaşamak zorunda kalıyor. Yetkililerin bu duruma bir çözüm bulmalarını istiyoruz” dedi.

ARACININ CAMINA, “BORÇ NAMUSTUR” YAZISI ASTI

Öte yandan kendi borcunun dışında başkalarına kefil olması sebebiyle icralık duruma gelen Kumkale köyünden Mehmet Ali Yücel ise, “Başkasının borcunu ödemekten bıktım usandım. Sonunda kefil olduğum kişiler yüzünden icralık duruma geldim. Onların borcunu ödemekten kendi borcumu ödeyemez hale geldim. Ben de aracımın camına borçlu olan kişinin utanması için, “Borç namustur” yazısını yazdım. Belki bu yazıyı okur da utanır” dedi.

TİCARİ TAKSİYİ GÖREN KÖYLÜ KAÇIYOR

Köyde kahvehane işleten Ali Pehlivan ise iş yerinin ana yolu görmesi sebebiyle en fazla tercih edilen yer olduğunu belirterek, “Çay içmeye gelen icralık köylüler ticari taksi ile köyümüze gelen icra takipçilerini yaklaşık 200 metre uzaktan fark ettiklerinde hemen sağa sola kaçıyor. Köylülerin durumu gerçekten çok kötü. Ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Batak Ovası köylüleri gerçekten batmış durumda” şeklinde konuştu.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir