Çanakkale’de İş İzdihamı

17 Şubat 2010

Çanakkale’de Türkiye İş Kurumu’nun Orman Bölge Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirdiği “Toplum Yararına Çalışma Projesi” kapsamında 5 ay 29 gün süre ile işe alınacak 70 kişi için bin 250 başvuru olunca kayıt ve kura çekimi sırasında izdiham yaşandı.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü’ne sabah saatlerinden itibaren gelmeye başlayan işsizler tek tek kayıt yaptırmak için sıraya girmekte zorluk yaşayınca duruma Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler el koydu. Kayıt yaptırmak isteyenleri sıraya koymaya çalışan emniyet birimleri, kayıtların kısa sürede sona ermesini sağlamak için çaba sarf etti. Orman Bölge Müdürlüğü yemekhanesi önünde toplanmaya başlayan bin 250 işsiz ise kurada kendi isimlerinin çıkması için dua etti. Zaman zaman izdihamın yaşandığı kayıt ve kura çekimi sırasında zor anlar yaşayan işsizler, “Bu tablo Türkiye’nin bir gerçeği. 5 ay 29 gün süre ile asgari ücretle çalışacak yere 70 kişinin alınacağı söylendi. Buraya müracaat eden kişi sayısı ise bin 250. Bu da Türkiye’de işsizliğin boyutunu açıkça ortaya koyuyor” dedi.

Çanakkale Orman Bölge Müdür Yardımcısı Adem Ekşi ise Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen meslek edindirmeye yönelik “Toplum Yararına Çalışma Projesi”nin önemine değinerek, “Bu proje kapsamında 70 kişi kurumumuzda 5 ay 29 gün süre ile Gelibolu, Bayramiç, Ayvacık ve Yenice Orman İşletme Müdürlükleri’ne bağlı birimlerde görev yapacak. Asgari ücretle çalışacak bu işçiler sigortalı olacak. İşsizlere bir can suyu olarak nitelendirebileceğimiz bu çalışmayla bu kişiler belli bir süre de olsa hem meslek edinmiş olacaklar hem de ücret alacaklar” diye konuştu.

Türkiye İş Kurumu Çanakkale Müdürü Ahmet Kasap ise Türkiye İş Kurumu’nun Orman Bölge Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirdiği “Toplum Yararına Çalışma Projesi”nin önemine işaret ederek, “Bu çalışmamızı daha önce değişik iş kollarında da yapmıştık. Bu kez de Orman Bölge Müdürlüğü ile böle bir projeyi gerekleştiriyoruz. Projemize ilgi bu kez çok büyük oldu. Daha önce İş-Kur’a müracaat eden kayıtlı açık işsizlerin katıldığı bu kura çekiminde 18 ile 40 yaş arasında 70 kişi Orman Bölge Müdürlüğü’ne Gelibolu, Bayramiç, Ayvacık ve Yenice Orman İşletme Müdürlükleri’nde fidan yetiştirme, erozyon ve kontrol işlerinde görev yapacak. 5 ay 29 gün olarak belirlenen bu çalışmalarda ücretleri ile sigortaları da kurumumuz tarafından karşılanacak. Böylece işsiz olan 70 kişi 5 ay 29 gün süre ile hem meslek edinmiş olacak hem de sigortası yatıp asgari ücretle maaşını alacak” açıklamasını yaptı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir