Çanakkale’de “İşimiz gücümüz yaşamak” diyenlerin festivali

09 Aralık 2015

10. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Çanakkale’de ikinci senesinde “İşimiz gücümüz yaşamak” sloganıyla 18-24 Aralık 2015 tarihlerinde gerçekleşecek. Çanakkale’de kentin dört bir yanındaki yedi mekanda işçilerin, işsizlerin, kadınların, LGBTİ’lerin, köylülerin, direnenlerin, ezilenlerin, mültecilerin filmlerini perdeye taşıyacak. Onuncu yılına giren Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin genel prensiplerine uygun olarak, gösterimler ve etkinlikler halka açık, biletsiz ve ücretsiz olacak.

Festivalin açılışı 18 Aralık Cuma saat 17.00’de İskele Meydanı’nda geleneksel festival yürüyüşü ile başlayacak. Yürüyüşün ardından açılış kokteyli 18.00’de Halk Bahçesi Düğün Salonu’nda açılış filmi Roya’nın gösterimiyle devam edecek. Sunuculuğunu IFF Çanakkale komitesinden Sinem Öztürk’ün yapacağı açılış gecesi Çanakkale’nin kadınlardan oluşan grubu Dina Etnik Ensemble’ın barış ezgileriyle sürecek.


Festival, 19 Aralık 15.00’te Halk Bahçesi Düğün Salonu’nda içinde bulunduğumuz dönemin en vurucu konularından biri olan ‘Suriye, Ortadoğu ve Mülteciler’ paneli ile devam edecek. Asfur filmi gösterimiyle başlayacak panele, sendika.org editörlerinden gazeteci Ali Ergin Demirhan, Hamiş Suriye Kültür Evi kurucularından antropolog Şenay Özden ve fotoğraf sanatçısı Sabiha Çimen konuşmacı olarak katılacak. Mültecilik meselesinin tartışıldığı ve dayanışma olanaklarının konuşulduğu bu etkinlik festivalin gidişatına da ışık tutacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir