Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Çanakkale’de Kadınlar, Kadına Karşı Şiddeti Protesto Etti

Çanakkale’de Kadınlar, Kadına Karşı Şiddeti Protesto Etti

Çanakkale’de çeşitli sivil toplum örgütleri 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında bir araya geldi.

Kent Konseyi Kadın Meclisi öncülüğünde, ELDER ve çeşitli siyasi partilerin kadın kollarının da desteklediği etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

Erkeklerin de destek verdiği eylemde Salı pazarından Cumhuriyet Meydanına kadar yürüyen gruba polis eşlik etti. Cumhuriyet Meydanında açıklama yapan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal, 25 Kasım’da dayanışma ruhunun ortaya çıktığına dikkat çekerek açıklamasında şu sözlere yer verdi “İster Özel yaşamda meydana gelsin, İsterse Kamusal Alanda olsun; kadınlara fiziksel, cinsel, ekonomik ve psikolojik acı ve ızdırap veren cinsiyete dayalı her türlü hareketler şiddettir. ÇOMÜ’den Tanrıverdi ve Şıpkın’ın Çanakkale yerelinde yaptıkları çalışma sonuçlarına göre kadınların %81’i evlilik süresince en az bir kere şiddete uğramaktadır. Şiddet gören kadınların %68’i duygusal, %56,8’i cinsel, %47’si ekonomik, %43’yse fiziksel şiddete uğramıştır. Kadına yönelik şiddet dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadın hareketleri tarafından gündeme getirilerek, pek çok kadının yaşadığı şiddeti gözler önüne sermiştir.”

Öte yandan Üniversiteli kadın kolektifi, halk evci kadınlar ve genç umutçu kadınlar da çarşı caddesinden donanmaya kadar yürüyerek burada tiyatro gösterisi sahnelediler.

ATAERKİL DEVLET ŞİDDETİDİR
Eğitim Sen Kadın Sekreteri Özlem Ergun Açanal 25 Kasım kadına yönelik şiddetle mücadele günü nedeniyle açıklama yaptı.

Eğitim Sen Kadın Sekreteri Özlem Ergun Açanal ataerkilin devlet şiddeti olduğuna dikkat çekti. Sendika binasında açıklama yapan Açanal; “KESK’e ve sendikamız Eğitim Sen’e yönelik gözaltı ve tutuklama olaylarında örgütlü, aktif, öncü durumundaki kadınların hedef alınmış olması bu açıdan çarpıcıdır. Binlerce yıllık tarihsel süreçte oluşan ebelik, iyileştiricilik bilgisinin, kültürünün taşıyıcısı olan; yoksul emekçi sınıfların öfkesinin ve taleplerinin sözcülüğünü yapan kadınlar, geçmişte cadı oldukları gerekçesiyle soruşturmalara uğradılar, işkencelere maruz kaldılar, yakıldılar. Ama ne kadınların kökü tarihin derinliklerindeki direnme ve başkaldırma potansiyelleri yok edilebildi ne de emekçi sınıfların daha iyi, adil ve eşit bir yaşam umudu ve mücadelesi. Kadına yönelik Şiddete Son. Tutuklu KESK’li Kadınlara Özgürlük! Bugün başta kadın sekreterimiz Sakine Esen Yılmaz olmak üzere örgütlü kadınlara yönelik baskı, gözaltı ve tutuklama uygulamalarının, kadına yönelik şiddetin bir parçası olduğu açıktır. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de baskılar, kadınların eşitlik, özgürlük ve adalet arayışına engel olamayacak. Yaşasın Kadın Dayanışması. Kahrolsun Ataerkil Kapitalist Sistem” dedi.

[Medya Hedef]

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir