Çanakkale’de Kadınlar Susmuyor, Barış İstiyor!

31 Temmuz 2015

Çanakkale Kadın Platformu’nun çağrısı üzerine bir araya gelen kadınlar Türkiye’de son dönemde yaşanan katliamlara, yaratılan kutuplaşmaya, savaş çığırtkanlığına ve kadın düşmanlığına tepki göstererek barış taleplerinin altını çizdi. Konuyla ilgili bir basın bülteni yayınlayan kadınlar şu ifadelere yer verdi:

“Basına ve Kamuoyuna
Son dönemde ülkemizde yine bombalar patlıyor, çocuklarımız, gençlerimiz, insanlarımız öldürülüyor. Çatışma haberleri yüreklerimizi ağzımıza getirirken, şiddet ve gerginlik tırmandırılarak insanlarımız arasında kutuplaşma ve düşmanlık yaratılıyor.
İktidar hırsıyla ülkemizi adım adım savaşa sürükleyen bu gözü dönmüş savaş çığırtkanlığına karşı, biz barış isteyenler “KADIN OLARAK” susmuyoruz. Çocuklarımızı, sevdiklerimizi, insanlarımızı, geleceğimizi elimizden alan, halklarımızı mağdur eden, kardeşliğe, özgürlüğe, farklılıklarımızla bir arada yaşama irademize saldıran, ekolojik ve ekonomik yapıyı tahrip eden çatışma ortamına ve savaşa karşı barışın sesini Çanakkale’den de yükseltiyoruz.
Bizler de Türkiye’nin dört bir yanındaki hemcinslerimiz, kalıcı, köklü, gerçek bir barış isteyen yol arkadaşlarımız gibi evde, sokakta, iş yerinde ve mecliste erkek/devlet şiddetine ve savaşa karşı, barış için mücadele etmekte kararlıyız. Artık çocuklarımızın parçalanmış bedenleriyle, gözünü, kolunu, bacağını kaybetmeleriyle bedel ödemeye tahammülümüz yok! Kendinden saymadığının acısına gülebilen, “oh olsun” diyebilen zihniyete, iktidarı için hamaset söylemleriyle halkları birbirine düşüren kötülüğe, öfkeli bağırtılara, linç kalabalıklarına, kadın düşmanlarına tahammülümüz yok! Çatışmalar ve savaşlar erkekler için bir erkeklik gösterme alanı olabilir ama biz kadınlar için ölümden, acıdan, zulümden, yoksulluktan, tecavüzden başka bir anlama gelmiyor.
Hayatlarımıza düşen bombalara karşı, bizi savaşa iten siyasetlere, gazetelere, erkek egemenliğine karşı birlikte mücadele edeceğiz. Çanakkale’den bir kez daha haykırıyoruz:
KADIN OLARAK SUSMUYORUZ! BARIŞ İSTİYORUZ!
Barış İsteyen Kadınlar/ Çanakkale”

Savaşa Karşı Barış Şarkıları Söylenecek!

Öte yandan sosyal medya üzerinden toplanan Çanakkaleli kadınlar, 1 Ağustos 2015 Cumartesi saat 17.00’de Morabbin Parkı’nda bir araya gelecek. Savaşa karşı kadınların daha yüksek ses çıkaracağını söyleyen kadınlar etkinlik hakkında ise şunları söylediler:
“1 Ağustos 2015 Cumartesi Saat:17.00 de BARIŞ şarkıları söylemek, kendi coğrafyamız ve dünya coğrafyasında BARIŞIN Kadınlar için değerini anlatmak adına Morabbin Parkı’nda buluşuyoruz.
Bizler BARIŞ isteyen Kadınlarız. Çanakkale de BARIŞA inanan,dileyen tüm kadınları aramızda görmeyi diliyoruz.
Savaşın şakası olmaz.BARIŞI kadınlar inşa edecekler.Her zaman olduğu gibi yükümüz ağır. Ama başarmak zorundayız.
O güzelim çocukları bizler doğuruyoruz. Yasam haklarının herhangi bir nedenle ve ne olursa olsun ellerinden alınmasına izin vermeyeceğiz. Yaşasın KADIN Dayanışması..”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir