Çanakkale’de Kent Kart Bilmecesi

30 Haziran 2012

Çanakkale’de 1 Temmuz tarihinden itibaren fotoğraflı Kent Kart kullanmak zorunda kalacak yaklaşık 30 bine yakın öğrencinin ellerinde kalan eski Kent Kart’ları geri iade edememeleri tepkiye sebep olurken, bu zamana kadar ödenen yaklaşık 120 bin TL’lik kart parasının akıbetinin ne olacağı merak ediliyor.

Belediye meclisinde alınan karar gereği 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren kentte ikamet eden veya okuyan öğrencilerin şahsına özel fotoğraflı Elektronik Toplu Taşıma Kartı (Kent Kart) uygulamasına geçileceğinin açıklanmasının ardından Belediye Ulaşım Hizmetlere Müdürlüğü?ne giden öğrenciler gerekli evrakları verdikten sonra 6 TL para ödeyerek kartlarını alabiliyor. Daha önce kullandıkları Kent Kartlarını geri iade edemeyen öğrenciler kişi başı ödedikleri 3 ile 4,5 TL arasındaki paraları ise geri alamıyorlar. Yaklaşık 30 bine yakın öğrenciye Kent Kart verilmesinin planlandığı Çanakkale’de her öğrenci yeni Kent Kart almak için S.S. 18 Nolu Şehiriçi Minibüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi adına kesilen makbuzla 6 TL para ödüyor.

“Eski Kartları ne yapacağız?”
Fotoğraflı yeni Kent Kartlarını almak için Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’ne giden öğrenciler ellerinde bulunan eski kartları geri iade etmek istediklerinde olumsuz cevap alıyorlar. 30 bine yakın öğrenci daha önce 3 ile 4,5 TL arasında para ödeyerek Kent Kart aldıklarını, bu paranın da ortalama 120 bin TL’yi bulduğunu belirterek, “Eski kartları alırken bu paraları vermiştik. Şimdi bu kartların kullanılmayacağı söyleniyor ve yenilerini çıkarmamız isteniyor. Bizlerden de şimdi yeni kartlar için 6 TL para isteniyor. Bu parayı vererek yeni kartları alırken eski kartların akıbeti hakkında bize bir şey söylenmiyor. Bu eski kartlar için zamanında ortalama 120 bin TL para verildi. Bu paralar şimdi ne olacak. Şuan da yeni öğrenci kartları için de yaklaşık 180 bin TL para toplanıyor. Daha önce toplanan 120 bin TL?lik kartların akıbeti ne olacak? Bizler eski kartların geri iade alınmasını istiyoruz” dedi.

“İlgili firma ile görüşeceğiz”
Öte yandan Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü yetkilileri ise öğrenci kartı almaya gelen öğrencilerin de eski kartları geri iade etme konusunda bazı taleplerinin olduğunu belirterek; “Bu konuda ilgili firma yetkililerine durumu ilettik. Önümüzdeki günlerde de Çanakkale’ye gelecekler. Kendileri ile bu konuyu görüşeceğiz. Diğer illerde bu konuda bir çalışmalarının olmadığını biliyoruz. Çanakkale’de bu konuda nasıl bir çalışma yapılabilir bu konuyu görüşeceğiz” dedi.

[Kaynak: Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir