Çanakkale’de Kurban Bayramı

08 Aralık 2008

Kurban Bayramı bütün Türkiye ve İslam aleminde olduğu gibi Çanakkale’de de kutlandı. Kurbanlarını kendi imkanları ile kesmek isteyen 10 acemi kasap ise hastanelik oldu.

Sabah erken saatlerden itibaren camilere akın eden Çanakkaleliler, namazın ardından kendi aralarında bayramlaştıktan sonra mezarlıkları ziyaret edip kurbanlarını kesmeye başladı. Vatandaşların bir kısmı kurbanlarını kendilerine ait bahçelerde keserken, bir kısmı da belediye tarafından beton santralinin arka kesiminde özel olarak hazırlanan kesim yerini tercih etti. Çok sayıda kişinin aynı anda kurbanlıklarını kestirmek istemesi üzerine kesim alanında uzun kuyruklar meydana geldi.

Vatandaşların bir kısmı ise kurbanlık satın almak için satıcılarla uzun süre pazarlık yaptı. Kurbanların kesilmesinin ardından derileri makbuz karşılığı Türk Hava Kurumu’na (THK) veren vatandaşlar, araçlarına koydukları etleri maddi durumu iyi olmayanlara dağıttı.

Bu arada kendi imkanları ile kurbanlıklarını kesmek isteyen 10 acemi kasap ise hastanelik oldu. Çanakkale Devlet Hastanesi acil servisine gelen acemi kasaplar, ilk tedavilerinin ardından taburcu edildi.
Vatandaşlar, kurban kesiminin ardından belediye sosyal tesislerinde kamu kurum ve kuruluşu yetkilileriyle bayramlaşma fırsatı buldu. Burada düzenlenen törene katılan üst düzey yetkililer; daha sonra sırasıyla Hüseyin Özcan Çocuk Yuvası, Kız Yetiştirme Yurdu, Daniş Acar Huzurevi, İl Jandarma Komutanlığı, Bahattin ve Huriye Demircioğlu Devlet Hastanesi, Yarıaçık Cezaevi, Özel Anadolu Hastanesi ve İl Emniyet Müdürlüğü’nü ziyaret etti.

Öte yandan Çanakkale’de boğaz ve adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş. ise Çanakkale-Eceabat ve Gelibolu-Lapseki ile adalara sefer sayılarını artırdı. Yoğunluğa göre aralıksız olarak sefer yapılacağını belirten GESTAŞ yetkilileri, vatandaşların sıkıntı çekmemesi için her türlü önlemin alınacağını belirtti.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir