Çanakkale’de “Medya ve Kadın” Konulu Konferans Düzenlendi

11 Nisan 2015

Çanakkale Nedime Hanım Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Halkla İlişkiler ve Organizasyon Alanı tarafından düzenlenen “Medya ve Kadın” konulu konferans okulun toplantı salonunda yapıldı.

Nedime Hanım Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Halkla İlişkiler ve Organizasyon Alanı Öğretmeni Canan Çakır’ın organizasyonu ile gerçekleştirilen etkinlikte Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Kemal Cem Baykal ve Assos Akademi Genel Koordinatörü Yusuf Türk konuşmacı olarak katıldı.

Nedime Hanım Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin izleyici olarak katıldığı konferansta ilk konuşmayı yapan Dr. Kemal Cem Baykal, medya ile kadın arasındaki öneme değinerek, “Medya basın, radyo televizyon, sinema ve İnternet konularından oluşur. Burada medyanın toplumu etkilediği bir gerçek. Ayrıca toplumun da medyayı etkilediğini söylemek mümkün. Örneğin televizyon programları toplumun beğenisine göre yapılıyorsa o zaman toplumunda medyayı etkilediğini söyleyebiliriz” dedi.

“KADINLAR TOPLUMDA CİNSEL OBJE OLARAK GÖRÜLÜYOR”
Kadınların toplumda önemli sorunlar yaşadığını da belirten Dr. Kemal Cem Baykal, “Her şeyden önce kadın toplumda bir cinsel obje olarak görülüyor. Ayrıca kadını değersizleştirmek, medyada kadınları problemli olarak göstermek de bunun bir örneği. Televizyonlarda yayınlanan kadın programlarında da yine kadınları aşağılayıcı dil kullanılması, kadınlığın kariyerin önüne geçmesi, reklamlarda ürün yerine obje olarak kadının ön planda tutulması dikkat çeken hususlar” dedi. Kadın programlarında tanışıp evlenenlerin, ya da burada yapılan konuşmaların ardından kişilerin birbirlerine karşı husumet duyup cinayetler işlediğini de belirten Dr. Kemal Cem Baykal, “Bu programlarda yapılan konuşmaların ardından öldürülen kadınların haberlerini basın yayın organlarında gördük. Bu çok önemli bir örnek” şeklinde konuştu.

Toplumda kadının cinsel bir obje olarak görülmesinin önüne geçilmesi ve kadınların toplumda aşağılanmamasının gerektiğini de belirten Dr. Kemal Cem Baykal, “Bu konuda yaşanan sorunların çözümü için toplumun düşünce ve davranışlarını değiştirmesinin şart olduğunu belirterek, bunun için de eğitim seviyesinin yükseltilmesinin gerektiğini söyledi.

“HAYALLERİNİZİN PEŞİNDE KOŞUN VE ONU GERÇEKLEŞTİRİN”
Assos Akademi Genel Koordinatörü Yusuf Türk de yaptığı konuşmada toplumda çalışan kadınların önemine değinerek, “Ülkemizde istatistiki olarak çalışan kadın oranı bence yüzde 50’nin üzerindedir. Çünkü kayıt dışı çalışan kadın oranı istatistiklere yansımıyor. Bu sebeple toplumumuzda kadının önemi çok büyük” dedi. Yusuf Türk konuşmasında girişimcilik konusuna da değinerek, “Girişimcilik insanların doğru zamanda doğru yerde bulunmasıdır. Bu sebeple herkes ‘Bir şeyin hayali varsa kendisi de vardır’ cümlesini düşünerek hareket etmeli ve hayallerinin peşinde koşup onu gerçekleştirmesini bilmelidir. Unutulmamalıdır ki, bir şeyin hayali varsa mutlaka onun kendisi de vardır. Ayrıca bu hayallere ulaşırken önümüzdeki yollar her zaman güllerle dolu değildir. O yollarda dikenler vardır. Sizler o dikenleri güllere çevirerek istediğiniz hedefe ulaşabilirsiniz” dedi.

Konuşmaların ardından soru cevap bölümüne geçildi. Konferans Nedime Hanım Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Halkla İlişkiler ve Organizasyon Alanı Öğretmeni Canan Çakır’ın etkinliğe katılan konuşmacılara teşekkür etmesi ve Okul Müdürü Ergun Şen’in konuklara günün anısına bir buket çiçek vermesi ile sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir