Çanakkale’de Mimarlara Bilgilendirme Toplantısı

18 Ağustos 2009

Çanakkale?de Koruma Bölge Kurulu sınırları içinde kalan yerlerde çalışan mimarları bilgilendirmek amacıyla, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Çanakkale Belediyesi ve Mimarlar Odası ortaklığında toplantı düzenlendi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Süleyman Demirel Konferans Salonunda iki oturum halinde düzenlenen toplantıya konuşmacı olarak kurul üyelerinden Arkeolog Prof. Dr. Ahmet Coşkun Özgünel, Sanat Tarihçisi İlhan Hattatoğlu, Mimar Fatih Keskün ve Mimar Mustafa Pehlivanoğlu katıldı. Koruma Kurulu Müdürü Tevhid Kekeç’in açılış konuşmasıyla başlayan oturumunun ilk konuşmacısı Ahmet Coşkun Özgünel, Çanakkale bölgesinin arkeolojik önemini vurgulayarak bölgedeki kentsel sit, doğal sit ve ören yerlerinden kısaca bahsederek bu konuda geniş bilgi verdi. Sanat Tarihçisi İlhan Hattatoğlu ise bölgedeki projelerde sıkça kullanılan bir mimari öge olan kameriyenin bazı projelerde kamelya olarak yazılması ile ilgili olarak, kamelya ve kameriye kelimelerinin anlamları ve kökenlerini görsel malzemeyle desteklediği kısa sunumuyla açıkladı.

Mimar Fatih Keskün ve Mimar Mustafa Pehlivanoğlu ise mimarların karşılaştıkları sıkıntı ve şikayetleri ele alarak bu konuların çözümlenmesi konusunda yapılabilecek öneriler hakkında soru cevap şeklinde katılımcılarla görüş alışverişinde bulundu.

Toplantının ikinci oturumda söz alan konuşmacılar projelerin onaylanma sürecinde meydana gelen mevzuat değişikliklerinin projenin tamamını etkilemesi üzerinde durarak mevzuatın internet ortamından sürekli izlenmesinin önemi vurgulandı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir