Çanakkale’de Nefes Kesen Sirk Gösterisi

01 Şubat 2010

Çanakkale’de gösteri yapan ünlü Carmen Sirki, herkesin beğenisini kazanırken, hayvan severlerin tepkisi üzerine yılanların da bulunduğu hayvanların gösterisi son anda programdan çıkarıldı.

Türkiye’deki turne çalışmalarına 2 ay önce İzmir’den başladıklarını belirten sirkin Sanat Yönetmeni Sunday Ağabey, “30 yıllık sanatçıyım. Türk sanatçısı olarak uzun yıllar yurt dışında gösteriler yaptım. Şimdi de Türkiye’de modern sirk sanatlarının Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde kapalı kültür merkezlerinde sunan bir ekip kurduk. 15 kişiden oluşan sanatçılarımızın hepsi Türk. Sirkimiz daha çok sanatsal ağırlıklı. İçerisinde palyaçolar, robot şov, illüzyonistler, akrobatlar ve eğitimli hayvanlar yer
alıyor” dedi.

Çanakkale’de sirkin gösteri yapmasından önce hayvan severlerin büyük tepkisiyle karşılaştıklarını da belirten Ağabey, “Hayvan severler bizi yargılamadan, bizimle konuşmadan görüş koyuyorlar. Bence yanlış. Anadolu’da bizim Türk insanının yılanlara karşı bir fobisi var. ‘Görüldüğü yerden öldürelim’ şeklinde bir görüşü var. Bu yanlış bur husus. Onların da doğanın bir parçası olduğunu görmek lazım. Yılan faydalı bir hayvandır. Tarladaki fareleri yer. Doğanın dengesi açısından yılanları öldürmemek gerekir.

Küçücük çocuklar yılana dokunduğu anda bir elektrik alıyorlar. Yılanlara bir daha katiyen zarar vermezler. Çocuklarımıza hayvan sevgisinin en iyi şekilde aşılıyorum. Bu benim için bir görev” dedi.

Konuşmanın ardından ise sirkin gösterisine geçildi. Büyük ilgi gören sirkte palyaçolar, robot şov, illüzyonistler, akrobatlar büyük ilgi görürken, sabırsızlıkla yılan şovun başlamasını bekleyen çocuklar gösterisinin sona erdiğinin anons edilmesiyle şoke oldu. Hayvanların gösteriye çıkarılmasına kısa bir süre kalan hayvan severlerin telefonla yetkilileri arayıp gösteride hayvanların kullanılması halinde protesto eylemi yapacaklarını söylemeleri üzerine havyaların gösterisi programdan çıkarıldı. Bunun üzerine gösteriyi izlemeye gelenler hayvanları göremediler.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir